فلوشیپ فوق تخصصی جراحی انکوپلاستیک پستان و جراحی کانسر

آدرس:

میدان ارژانتین ،خیابان احمدقصیر نبش خیابان هشتم بیمارستان فوق تخصصی پاستور نو

نمونه برداری از پستان

نمونه برداری از پستان روشی برای برداشتن نمونه ای از بافت پستان برای آزمایش است. نمونه بافت به آزمایشگاه فرستاده می شود، جایی که پزشکان متخصص در آنالیز خون و بافت بدن (پاتولوژیست ها) نمونه بافت را بررسی کرده و تشخیص می دهند.

اگر ناحیه مشکوکی در سینه خود دارید، مانند توده سینه یا سایر علائم و نشانه های سرطان سینه، ممکن است نمونه برداری از پستان سینه توصیه شود. همچنین می‌توان از آن برای بررسی یافته‌های غیرعادی در ماموگرافی، سونوگرافی یا سایر معاینه پستان استفاده کرد.

نتایج نمونه برداری از پستان می تواند نشان دهد که آیا ناحیه مورد نظر سرطان سینه است یا سرطانی نیست. گزارش پاتولوژی از نمونه برداری از پستان می تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد که آیا به جراحی اضافی یا درمان دیگری نیاز دارید یا خیر.

در چه شرایطی نیاز به بیوپسی سینه داریم ؟

پزشک شما ممکن است نمونه برداری از پستان را توصیه کند اگر:

 • شما یا متخصص یک توده یا سفت شدگی در سینه را احساس می کنید و متخصص به سرطان سینه مشکوک است.
 • ماموگرافی یک ناحیه مشکوک را در بافت سینه شما نشان می دهد.
 • سونوگرافی یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی پستان (MRI) اطلاعات مشکوکی را نشان می دهد.
 • تغییرات غیرمعمول نوک سینه یا آرئولار، از جمله پوسته پوسته شدن، فرورفتگی پوست یا ترشحات خونی دارید.

خطرات نمونه برداری از پستان

خطرات مرتبط با بیوپسی پستان عبارتند از:

 • کبودی و تورم سینه
 • عفونت یا خونریزی در محل نمونه برداری از پستان
 • تغییر ظاهر سینه، بسته به مقدار بافت برداشته شده و نحوه بهبودی سینه
 • جراحی اضافی یا سایر درمان ها، بسته به نتایج نمونه برداری از پستان

 

اگر دچار تب شدید، اگر محل نمونه برداری از پستان قرمز یا گرم شد، یا اگر تخلیه غیرمعمول از محل نمونه برداری از پستاندارید، با تیم مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. اینها می تواند نشانه های عفونت باشد که ممکن است نیاز به درمان فوری داشته باشد.

 

طرز انجام نمونه برداری از پستان

قبل از نمونه برداری از سینه ، اگر شما:

 • هر گونه آلرژی داشته باشید
 • در هفت روز گذشته آسپرین مصرف کرده اید
 • داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند
 • نمی توانید برای مدت طولانی روی شکم دراز بکشید.

انجام نمونه برداری از پستان

اگر بیوپسی سینه (نمونه برداری از پستان) با استفاده از MRI ​​انجام می شود، اگر دستگاه ضربان ساز قلب یا دستگاه دیگری در بدن شما کاشته شده است، به متخصص خود اطلاع دهید. همچنین اگر باردار هستید یا احتمال بارداری وجود دارد به پزشک خود اطلاع دهید. به طور کلی MRI در این شرایط توصیه نمی شود.

چندین روش بیوپسی پستان را می توان برای تهیه نمونه بافت از پستان استفاده کرد. پزشک شما ممکن است یک روش خاص را بر اساس اندازه، محل و سایر ویژگی های ناحیه مشکوک در سینه شما توصیه کند. اگر مشخص نیست که چرا یک نوع نمونه برداری از پستان را به جای دیگری انجام می دهید، از پزشک خود بخواهید که توضیح دهد.

برای بسیاری از نمونه‌برداری‌ها، تزریقی برای بی‌حس کردن ناحیه پستان برای نمونه برداری از پستان انجام می‌شود.

 

انواع روش های بیوپسی سینه

در ادامه می توانید انواع روش های نمونه برداری از سینه را مشاهده کنید. به ما همراه باشید:

 

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف

این ساده‌ترین نوع نمونه برداری از پستان است و ممکن است برای معاینه توده‌ای که در طول معاینه بالینی سینه احساس می‌شود، استفاده شود. برای این روش، روی یک میز دراز می کشید.در حالی که وضعیت توده را با یک دست ثابت می کند، متخصص از دست دیگر برای هدایت یک سوزن بسیار نازک به داخل سفت شدگی یا توده استفاده می کند.

سوزن به سرنگی متصل می شود که می تواند نمونه ای از مایع یا سلول ها را از توده جمع کند. آسپیراسیون با سوزن ظریف راهی سریع برای تشخیص توده جامد و کیست پر از مایع است. با این حال، اگر توده جامد است، ممکن است به روشی برای جمع‌آوری نمونه بافت نیاز داشته باشید.

چرا دکتر سراج؟

دلایلی که 2861 نفر تاکنون دکتر سراج را برای جراحی زیبایی انتخاب کرده اند

رضایت مراجعه کنندگان

بسیاری از مراجعین جدید ما با توجه به نظر دوستان و آشنایان برای انجام جراحی زیبایی به ما مراجعه می کنند. این موضوع در وهله اول باعث افتخار ما بابت اعتماد مراجعین بوده است.

تعداد بالای عمل های انجام شده

تجربه دکتر سراج در انجام عمل های جراحی زیبایی گواهی بر دانش و عملکرد مناسب ایشان در اجرای درست خواسته مراجعین می باشد.

دقت در جراحی زیبایی

یکی از فاکتورهای اساسی برای انتخاب بهترین جراح زیبایی، دقت انجام عمل و نتیجه نهایی می باشد. چنانکه در بسیاری موارد این مورد اولین دلیل انتخاب جراحان قلمداد می گردد.

بیوپسی با سوزن مرکزی

این نوع نمونه برداری از پستان سینه ممکن است برای ارزیابی توده سینه ای که در سونوگرافی یا ماموگرافی قابل مشاهده است یا متخصص شما در طول معاینه بالینی سینه احساس می کند، استفاده شود. رادیولوژیست یا جراح از یک سوزن نازک و توخالی برای برداشتن نمونه‌های بافتی از توده پستان استفاده می‌کند و اغلب از سونوگرافی به عنوان یک راهنما استفاده می‌کند.

چندین نمونه، هر کدام به اندازه یک دانه برنج، جمع آوری و تجزیه و تحلیل می شوند. بسته به ناحیه توده، سایر تکنیک های تصویربرداری مانند ماموگرافی یا MRI ممکن است برای هدایت موقعیت سوزن برای به دست آوردن نمونه بافت استفاده شود.

نمونه برداری از سینه به صورت استریوتاکتیک

این نوع نمونه برداری از پستان از ماموگرافی برای مشخص کردن محل منطقه های مشکوک در سینه استفاده می کند. برای این روش، شما معمولاً روی یک میز نمونه برداری از سینه با رو به پایین دراز می‌کشید و یکی از سینه‌های خود را در سوراخی روی میز قرار می‌دهید. یا ممکن است این روش را در حالت نشسته انجام دهید. ممکن است لازم باشد 30 دقیقه تا 1 ساعت در این حالت باقی بمانید.

اگر برای انجام عمل رو به پایین دراز کشیده اید، زمانی که در موقعیت راحت قرار گرفتید، میز بالا می رود. سینه شما به طور محکم بین دو صفحه فشرده می شود در حالی که ماموگرافی گرفته می شود تا محل دقیق ناحیه نمونه برداری را به رادیولوژیست نشان دهد.

رادیولوژیست یک برش کوچک به طول حدود 6 میلی متر، در سینه ایجاد می کند. سپس او یک سوزن با انرژی خلاء را وارد می کند و چندین نمونه از بافت را برمی دارد.

بیوپسی با سوزن مرکزی با هدایت اولتراسوند

این نوع نمونه برداری از سینه سوزنی هسته شامل اولتراسوند، یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر دقیق از ساختارهای داخل بدن استفاده می کند. در طی این روش، شما به پشت یا پهلو روی میز سونوگرافی دراز می کشید.

رادیولوژیست با نگه داشتن دستگاه اولتراسوند روی سینه، توده را مشخص می کند، برش کوچکی برای وارد کردن سوزن ایجاد می کند و چندین نمونه هسته از بافت را می گیرد.

بیوپسی با سوزن مرکزی با هدایت MRI

این نوع نمونه برداری از سینه سوزنی هسته تحت هدایت یک MRI انجام می شود، یک تکنیک تصویربرداری که چندین تصویر مقطعی از سینه را می گیرد و آنها را با استفاده از کامپیوتر ترکیب می کند تا تصاویر سه بعدی دقیق ایجاد کند. در طی این روش، شما به صورت و رو به پایین روی یک میز اسکن پددار دراز می کشید. سینه های شما در یک فرورفتگی توخالی در جدول قرار می گیرند.

نمونه برداری از پستان با سوزن

دستگاه MRI تصاویری را ارائه می دهد که به تعیین محل دقیق نمونه برداری از پستان کمک می کند. یک برش کوچک به طول حدود 6 میلی‌متر ایجاد می‌شود تا بتوان سوزن هسته را وارد کرد. در این حالت چندین نمونه از بافت گرفته می شود.

در زمان انجام مراحل نمونه برداری از پستان که در بالا ذکر شد، ممکن است یک نشانگر یا گیره کوچک از جنس استیل زنگ نزن یا تیتانیوم در سینه در محل بیوپسی قرار داده شود. این کار به این دلیل انجام می شود که اگر نمونه برداری از پستان، سلول های سرطانی یا سلول های پیش سرطانی را نشان دهد، جراح شما می تواند محل بیوپسی را برای برداشتن بافت سینه بیشتری در طول عمل بیوپسی تعیین کند. این گیره ها تغییر شکلی یا هیچ دردی ایجاد نمی کنند و در هنگام عبور از فلزیاب ها، برای مثال در فرودگاه، تداخلی ندارند.

شما باید یک قرار ملاقات داشته باشید؟

با ما تماس بگیرید

در طول انجام بیوپسی چه اتفاقی رخ می دهد؟

در طول نمونه برداری از پستان، بخشی یا تمام توده سینه برای معاینه برداشته می شود. نمونه‌برداری جراحی معمولاً در اتاق عمل با استفاده از آرام‌بخشی که از طریق رگ دست یا بازو و یک بی‌حس کننده موضعی برای بی‌حس کردن سینه داده می‌شود، انجام می‌شود.

اگر توده و یا سفت شدگی سینه را نتوان احساس کرد، رادیولوژیست ممکن است از تکنیکی به نام محلی سازی دانه یا سیم برای ترسیم مسیر توده برای جراح استفاده کند. این کار قبل از جراحی انجام می شود. در حین محلی سازی سیم، نوک یک سیم نازک در داخل توده پستان یا فقط از طریق آن قرار می گیرد.

اگر بومی سازی دانه انجام شود، یک دانه کوچک رادیواکتیو با استفاده از یک سوزن نازک قرار داده می شود. بذر پزشک را به ناحیه ای که سرطان در آن قرار دارد هدایت می کند. این دانه بی خطر است و فقط مقدار بسیار کمی اثر تابش می دهد.

در طول جراحی سینه، پرشک تلاش می کند تا کل سفت شدگی و توده سینه را همراه با سیم یا دانه خارج کند. برای اطمینان از اینکه کل توده برداشته شده است، بافت برای آزمایش به آزمایشگاه بیمارستان فرستاده می شود. پاتولوژیست هایی که در آزمایشگاه کار می کنند برای تأیید وجود سرطان سینه در توده روی نمونه برداشته شده کار خواهند کرد. آنها همچنین لبه ها (حاشیه) توده را ارزیابی می کنند تا مشخص کنند که آیا سلول های سرطانی در حاشیه نمونه وجود دارند یا خیر.

اگر سلول های سرطانی در حاشیه توده وجود داشته باشند، ممکن است به جراحی دیگری نیاز داشته باشید تا بافت بیشتری از سینه برداشته شود. اگر حاشیه ها واضح باشند، پس سرطان به اندازه کافی برداشته شده است.

 

بعد از نمونه برداری از پستان

با همه انواع نمونه برداری سینه به جز بیوپسی که شامل جراحی باشد، تنها با بانداژ و کیسه یخ روی محل نمونه برداری از پستان به خانه می روید. اگرچه باید در بقیه روز راحت باشید، اما می‌توانید در عرض یک روز فعالیت‌های معمول خود را شروع کنید.

کبودی پس از بیوپسی با سوزن مرکزی شایع است. برای کاهش درد و ناراحتی پس از نمونه برداری از پستان، ممکن است یک مسکن غیر اسپرین حاوی استامینوفن  مصرف کنید و در صورت نیاز از یک بسته یخ برای کاهش تورم استفاده کنید.

بعد از نمونه برداری از پستان

اگر جراحی داشته باشید، احتمالاً بخیه خواهید زد. احتمالاً در همان روز عمل به خانه می‌روید و معمولاً می‌توانید روز بعد فعالیت‌های معمول خود را شروع کنید. تیم مراقبت های بهداشتی به شما می گوید که چگونه از بخیه های خود محافظت کنید.

 

نظر بدهید

(0 نظر)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.