فلوشیپ فوق تخصصی جراحی انکوپلاستیک پستان و جراحی کانسر

آدرس:

میدان ارژانتین ،خیابان احمدقصیر نبش خیابان هشتم بیمارستان فوق تخصصی پاستور نو

علل ترشح از نوک پستان

علل ترشح از نوک پستان

برای زنانی که شیر نمی دهند، مشاهده ترشح از نوک پستان می تواند نگران کننده باشد. اما اگر متوجه ترشح از نوک پستان خود شدید، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. در حالی که ترشح از نوک سینه می تواند جدی باشد، در بیشتر موارد، یا طبیعی است یا به دلیل یک بیماری جزئی.

با این حال، اگر شیر نمی‌دهید، هر زمان که متوجه ترشح از نوک سینه شدید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. بر اساس علائم و نتایج آزمایش‌های تشخیصی، پزشک بهترین روش درمان را انتخاب می‌کند.

ترشحات ار نوک سینه کدامند ؟

ترشحات نوک سینه شامل مایعاتی است که از نوک پستان شما خارج می شود. ممکن است مجبور شوید نوک سینه را فشار دهید تا مایع خارج شود، یا ممکن است خود به خود خارج شود. ترشحات نوک پستان در طول سال های باروری شایع است، حتی اگر شیرده یا باردار نباشید. ترشح معمولا جدی نیست. با این حال، این می تواند نشانه ای از سرطان سینه باشد، بنابراین قطعا ارزش صحبت با پزشک را دارد.

کدام نوع ترشح از نوک پستان غیرطبیعی می باشد؟

اگر ترشح از نوک پستان همراه با خون باشد هرگز طبیعی نیست. سایر علائم ناهنجاری عبارتند از:

 

ترشح از نوک پستان تنها از یک سینه و ترشحاتی که به طور خود به خود و بدون لمس، از تحریک سینه شما ایجاد می شود.

رنگ معمولاً برای تشخیص طبیعی یا غیر طبیعی بودن نوع ترشح از نوک سینه مفید نیست. ترشحات غیرطبیعی و طبیعی نوک سینه می تواند به رنگ شفاف، سبز، سفید یا زرد باشد.

 

اگر نوع ترشح از نوک پستان نرمال باشد بیشتر در هر دو نوک پستان اتفاق می افتد و اغلب زمانی که نوک سینه ها فشرده می شوند آزاد می شود. برخی از زنان که نگران ترشحات سینه هستند ممکن است باعث بدتر شدن آن شوند. آنها این کار را با فشار دادن مکرر نوک پستان های خود برای بررسی ترشحات نوک سینه انجام می دهند. در این موارد، لمس نکردن و کاری نداشتن به نوک سینه ها برای مدتی ممکن است به بهبود وضعیت کمک کند.

 

بر اساس ارزیابی پزشکی شما، پزشک تعیین می کند که ترشح از نوک پستان شما طبیعی (فیزیولوژیک) یا غیر طبیعی (پاتولوژیک) است. حتی اگر پزشک تشخیص دهد ترشحات سینه شما پاتولوژیک است، به خاطر داشته باشید که بیشتر شرایط غیر طبیعی که باعث ترشح از نوک پستان می شوند جدی نیستند و به راحتی قابل درمان هستند.

چرا دکتر سراج؟

دلایلی که 2861 نفر تاکنون دکتر سراج را برای جراحی زیبایی انتخاب کرده اند

رضایت مراجعه کنندگان

بسیاری از مراجعین جدید ما با توجه به نظر دوستان و آشنایان برای انجام جراحی زیبایی به ما مراجعه می کنند. این موضوع در وهله اول باعث افتخار ما بابت اعتماد مراجعین بوده است.

تعداد بالای عمل های انجام شده

تجربه دکتر سراج در انجام عمل های جراحی زیبایی گواهی بر دانش و عملکرد مناسب ایشان در اجرای درست خواسته مراجعین می باشد.

دقت در جراحی زیبایی

یکی از فاکتورهای اساسی برای انتخاب بهترین جراح زیبایی، دقت انجام عمل و نتیجه نهایی می باشد. چنانکه در بسیاری موارد این مورد اولین دلیل انتخاب جراحان قلمداد می گردد.

علل ترشح از نوک پستان به طور طبیعی

برخی از علل ترشح از نوک پستان به طور طبیعی عبارتند از:

 1. بارداری : در مراحل اولیه بارداری، برخی از زنان متوجه ترشحات شفاف سینه از نوک سینه خود می شوند. در مراحل بعدی بارداری، این ترشحات ممکن است به صورت آبکی و شیری باشند.
 2. قطع شیردهی : حتی بعد از اینکه شیر دادن به نوزاد را متوقف کردید، ممکن است متوجه شوید که ترشحات شیری مانند سینه برای مدتی باقی مانده اند.
 3. تحریک : نوک سینه ها ممکن است در صورت تحریک یا فشرده شدن مایع ترشح کنند. ترشح از نوک پستان به طور طبیعی ممکن است زمانی رخ دهد که نوک سینه‌ها به‌طور مکرر توسط سینه‌بند یا در حین ورزش‌های شدید بدنی، مانند دویدن و تناسب اندام، پاره می‌شوند.

ترشح از نوک پستان به صورت طبیعی و غیر طبیعی

ترشحات نوک سینه هر مایع یا مایع دیگری است که از نوک پستان شما خارج می شود. ممکن است مجبور شوید نوک سینه را فشار دهید تا مایع خارج شود، یا ممکن است خود به خود خارج شود.

ترشحات نوک پستان در طول سال های باروری رایج است، حتی اگر باردار یا شیرده نباشید. ترشح معمولا جدی نیست. با این حال، این می تواند نشانه ای از سرطان سینه باشد، بنابراین ارزش صحبت با پزشک را دارد.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد انواع مختلف ترشحات نوک پستان و زمانی که باید با پزشک خود صحبت کنید بیشتر بدانید.

 

علل ترشح از نوک سینه به طور غیر طبیعی

تعدادی از علل ترشح از نوک پستان به طور غیر طبیعی عبارتند از:

 

اگر ارزیابی اولیه پزشکی شما نشان دهد که ترشح از نوک پستان غیرطبیعی است، ممکن است متخصص آزمایشات بیشتری را بخواهد. آزمایش‌ها به تعیین شرایط زمینه‌ای که باعث ایجاد مشکل شده کمک می‌کند و ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

 

 • تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی ترشحات
 • آزمایشات خون
 • ماموگرافی و / یا سونوگرافی یک یا هر دو سینه
 • یک اسکن مغزی
 • جراحی سینه و تجزیه و تحلیل یک یا چند مجرا در نوک پستان شما

 

علل احتمالی ترشحات غیر طبیعی عبارتند از:

تغییرات فیبروکیستیک سینه

تغییرات فیبروکیستیک سینه به وجود یا ایجاد بافت فیبری و کیست اشاره دارد. این تغییرات فیبروکیستیک در سینه ها ممکن است باعث ایجاد توده یا ضخیم شدن بافت پستان شما شود. با این حال، آنها وجود سرطان را نشان نمی دهند. تغییر های فیبروکیستیک سینه علاوه بر ایجاد درد و خارش، گاهی اوقات می‌تواند باعث ترشح از نوک سینه به صورت شفاف، سبز، زرد یا سفید شود.

گالاکتوره

ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد. اما گالاکتوره وضعیتی را توصیف می کند که در آن سینه یک خانم شیر یا ترشحات شیری رنگ از نوک سینه ترشح می کند، حتی اگر آنها شیر نمی دهند. گالاکتوره یک بیماری نیست و علل احتمالی زیادی دارد. این شامل:

 • تومورهای غده هیپوفیز
 • برخی داروهای روانگردان و برخی هورمون ها
 • یک سری از گیاهان، مانند رازیانه
 • کم کاری تیروئید که میتواند شایع باشد.
 • مواد مخدر های غیرقانونی مانند ماری جوانا

 

شما باید یک قرار ملاقات داشته باشید؟

با ما تماس بگیرید

عفونت ترشح از نوک پستان که حاوی چرک است ممکن است نشان دهنده عفونت در پستان های شما باشد. این حالت به عنوان ورم پستان نیز شناخته می شود. ماستیت معمولا در زنان شیرده دیده می شود. اما می تواند در زنانی که شیرده نیستند نیز ایجاد شود. اگر در سینه‌تان عفونت یا آبسه دارید، ممکن است متوجه شوید که سینه‌تان زخم، قرمز یا گرم است.

اکتازی مجرای پستانی

این دومین علت شایع ترشح غیر طبیعی از نوک پستان است. معمولاً در زنانی که به یائسگی نزدیک می شوند دیده می شود. این وضعیت منجر به التهاب و انسداد احتمالی مجاری واقع در زیر نوک پستان می شود. هنگامی که این حالت ایجاد می شود، ممکن است عفونت ایجاد شود و منجر به ترشح غلیظ و سبز رنگ از نوک پستان می شود.

پاپیلوم داخل مجاری

این حالت رشد غیر سرطانی در مجاری پستان ها هستند. آنها شایع ترین دلیلی هستند که زنان ترشح از نوک پستان را به طور غیر طبیعی تجربه می کنند. هنگامی که آنها ملتهب می شوند، پاپیلوم های داخل مجاری ممکن است منجر به ترشحات نوک سینه شوند که حاوی بافت چسبنده یا خون هستند.

چه ارتباطی بین ترشح از نوک پستان و سرطان سینه وجود دارد؟

بیشتر حالت های ترشح از نوک سینه یا طبیعی است یا ناشی از یک بیماری خوش خیم است. با این حال، مواردی وجود دارد که ترشح از نوک پستان ممکن است نشانه برخی از انواع سرطان سینه باشد. اگر ترشحات نوک سینه شما همراه با یک توده در سینه باشد یا اگر ماموگرافی غیرطبیعی داشته باشید، این احتمال بیشتر خواهد بود.

 

یکی از انواع سرطان سینه که ممکن است باعث ترشح سینه شود، کارسینوم داخل مجاری است که همچنین ممکن است نیاز به جراحی سرطان سینه داشته باشد. این سرطان در مجاری سینه واقع در زیر نوک سینه ایجاد می شود.

 

یکی دیگر از انواع نادر سرطان سینه که ممکن است منجر به ترشح از نوک پستان شود، بیماری پاژه است. این وضعیت در مجاری سینه ایجاد می شود و سپس به سمت نوک سینه حرکت می کند. ممکن است باعث خونریزی یا ترشح از نوک سینه و هاله اطراف آن شود. بیماری پاژه معمولاً با شکل دیگری از سرطان سینه رخ می دهد.

نظر بدهید

(0 نظر)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.