فلوشیپ فوق تخصصی جراحی انکوپلاستیک پستان و جراحی کانسر

آدرس:

میدان ارژانتین ،خیابان احمدقصیر نبش خیابان هشتم بیمارستان فوق تخصصی پاستور نو

ماموگرافی

ماموگرافی و تشخیص سرطان سینه

ماموگرافی تصویری با اشعه ایکس از سینه است. پزشکان برای بررسی علائم اولیه سرطان سینه از ماموگرافی استفاده می کنند. این روش منظم بهترین آزمایشاتی است که پزشکان و متخصصان برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه، گاهی تا سه سال قبل از اینکه بتوان آن را احساس کرد، انجام می دهند.

دلایل نیاز به ماموگرافی

ماموگرافی را می توان برای بررسی سرطان سینه، چه به عنوان یک آزمایش غربالگری در بانوان بدون علامت یا در بانوانی که علائمی دارند که ممکن است ناشی از سرطان باشد، استفاده کرد. این روش اغلب می‌تواند سرطان سینه را در مراحل اولیه پیدا یا تشخیص دهد، زمانی که سرطان هنوز کوچک است و حتی قبل از اینکه توده‌ای توسط شخص احساس شود. این زمانی است که به احتمال زیاد درمان سرطان راحت‌تر است.

کاربردهای اصلی ماموگرافی چیست؟

در ادامه دو مورد از کاربرد های این روش را شرح می دهیم:

غربالگری ماموگرافی

ماموگرافی غربالگری برای بررسی علائم سرطان سینه در زنانی که هیچ علامت یا مشکلی در سینه ندارند استفاده می شود. عکس های اشعه ایکس از هر سینه، معمولاً از 2 زاویه مختلف گرفته و مورد بررسی قرار داده می شود.

ماموگرافی های تشخیصی

این روش برای بررسی سینه زنان در صورت داشتن علائم سرطان سینه یا مشاهده موارد غیرعادی در ماموگرافی غربالگری استفاده می شود. هنگامی که به این روش استفاده می شود، ماموگرافی تشخیصی نامیده می شود. آنها ممکن است شامل عکس از زوایای مختلف از سینه باشند که بخشی از ماموگرافی غربالگری نیستند. گاهی اوقات از این روش تشخیصی برای غربالگری بانوانی که در گذشته برای سرطان سینه درمان شده اند استفاده می شود.

انواع ماموگرافی

ماموگرافی چه چیزی را نشان می دهد؟

ماموگرافی اغلب می تواند نواحی که غیر طبیعی هستند را در سینه را نشان دهد. این روش نمی تواند با اطمینان بگوید که آیا یک ناحیه غیرطبیعی سرطان سینه است یا خیر، اما می تواند به پزشکان و جراحان کمک کند تا تصمیم بگیرند که آیا آزمایش بیشتری (مانند بیوپسی سینه) مورد نیاز است یا خیر. بعد از آن می توان تشخیص داد که به جراحی سرطان سینه نیاز است یا خیر. انواع اصلی تغییرات سینه که با این روش یافت می شوند عبارتند از:

  • کلسیفیکاسیون ها
  • توده ها
  • عدم تقارن سینه ها
  • تحریفات

نحوه کار ماموگرافی

ماموگرافی با دستگاهی انجام می شود که با دقت بافت سینه را بررسی می کند. این دستگاه، اشعه ایکس را با دوزهای کمتری نسبت به دستگاه اشعه ایکس می گیرد تا به سایر قسمت های بدن مانند ریه ها یا استخوان ها نگاه کند. دستگاه ماموگرافی دارای 2 صفحه است که سینه ها را صاف یا فشرده می کند تا بافت ها از هم جدا شود. این یک تصویر با کیفیت و بهتر می دهد و اجازه می دهد تا از اشعه کمتری استفاده شود.
در گذشته، نتایج آزمایش ها معمولاً روی صفحات بزرگ چاپ می شدند. امروزه ماموگرافی دیجیتال نسبت به قدیم بیشتر رواج دارد. تصاویر دیجیتال به صورت فایل در کامپیوتر ذخیره می شوند.

چرا دکتر سراج؟

دلایلی که 2861 نفر تاکنون دکتر سراج را برای جراحی زیبایی انتخاب کرده اند

رضایت مراجعه کنندگان

بسیاری از مراجعین جدید ما با توجه به نظر دوستان و آشنایان برای انجام جراحی زیبایی به ما مراجعه می کنند. این موضوع در وهله اول باعث افتخار ما بابت اعتماد مراجعین بوده است.

تعداد بالای عمل های انجام شده

تجربه دکتر سراج در انجام عمل های جراحی زیبایی گواهی بر دانش و عملکرد مناسب ایشان در اجرای درست خواسته مراجعین می باشد.

دقت در جراحی زیبایی

یکی از فاکتورهای اساسی برای انتخاب بهترین جراح زیبایی، دقت انجام عمل و نتیجه نهایی می باشد. چنانکه در بسیاری موارد این مورد اولین دلیل انتخاب جراحان قلمداد می گردد.

پزشک در ماموگرافی به دنبال چه چیزی است؟

رادیولوژیست ماموگرافی شما را مطالعه می کند. رادیولوژیست ها پزشکانی هستند که با بررسی تست های تصویربرداری مانند اشعه ایکس بیماری ها و آسیب های شما را تشخیص می دهند.

در صورت امکان، پزشکی که نتیجه ماموگرافی شما را می خواند، آن را با تست های قدیمی شما مقایسه می کند. این می‌تواند به مقایسه جدید بودن یافته‌ها یا اینکه قبلاً درآزمایش های قبلی وجود داشته است کمک کند. اطلاعاتی که نسبت به آزمایش های قدیمی تغییر نکرده‌اند، احتمالا سرطانی نبوده و ممکن است به این معنی باشد که نیازی به آزمایش‌های بیشتری نخواهید داشت.

پزشکی که ماموگرافی شما را می‌خواند، به دنبال انواع مختلف تغییرات سینه، مانند لکه‌های سفید کوچک با نام کلسیفیکاسیون، نواحی غیرطبیعی در سینه به نام توده‌ها و سایر یافته‌های مشکوک است که می‌توانند نشانه‌های سرطان باشند.

کلسیفیکاسیون ها

کلسیفیکاسیون رسوبات ریز کلسیم در بافت سینه می باشد. آنها مانند لکه های کوچک سفید در ماموگرافی به نظر می رسند. ممکن است ناشی از سرطان سینه باشند. ۲ نوع از کلسیفیکاسیون وجود دارد:

ماکروکلسیفیکاسیون ها

ماکروکلسیفیکاسیون ها رسوبات کلسیم بزرگتری هستند که به ممکن است به دلیل تغییرات ناشی از پیری شریان های سینه، آسیب های قدیمی یا التهاب هستند. این رسوبات معمولاً مربوط به شرایط غیر سرطانی هستند و نیازی به آزمایش بیشتر با بیوپسی ندارند. احتمال بروز ماکروکلسیفیکاسیون با افزایش سن زنان (به ویژه پس از 50 سالگی) محتمل تر می شود.

میکروکلسیفیکاسیون ها

میکروکلسیفیکاسیون ها لکه های کوچکی از کلسیم در سینه هستند. هنگامی که در نتیجه ماموگرافی دیده می شوند، بیشتر از ماکروکلسیفیکاسیون ها نگران کننده هستند، ولی همیشه به این معنی نیست که سرطان سینه وجود دارد. شکل و طرح میکروکلسیفیکاسیون ها (و اینکه آیا نزدیک به یک توده هستند یا خیر) به رادیولوژیست کمک می کند تا در مورد احتمال اینکه این تغییر به دلیل سرطان سینه باشد قضاوت کند.

در بیشتر اوقات، میکروکلسیفیکاسیون ها نیازی به بررسی بیوپسی ندارند. ولی اگر ظاهر و الگوی مشکوکی داشته باشند، بیوپسی برای بررسی سرطان توصیه می شود.

عدم تقارن

نامتقارن بودن سینه ها به دلیل نواحی سفید رنگی است که در ماموگرافی دیده می شوند و با الگوی بافت طبیعی سینه تفاوت به نظر دارد. انواع مختلفی از عدم تقارن وجود دارد، از جمله عدم تقارن کانونی، عدم تقارن در حال توسعه در سینه و عدم تقارن کلی...

در بیشتر مواقع، این یافته ها به معنای مبتلا شدن به سرطان سینه نیست. اما احتمالاً آزمایش‌های تصویربرداری بیشتری برای اطمینان از عدم وجود سرطان سینه در این ناحیه مورد نیاز است.

تحریف معماری

رادیولوژیست ها از این اصطلاح برای توصیف زمانی استفاده می کنند که ناحیه ای از بافت سینه منحرف شده یا به سمت نقطه خاصی تغییر جهت داده است. گاهی اوقات این ممکن است فقط به دلیل نحوه قرارگیری سینه در طول آزمایش باشد. همچنین ممکن است ناشی از آسیب قبلی یا عمل انجام شده روی سینه ها باشد. اما اعوجاج معماری گاهی اوقات می‌تواند نشانه‌ای از سرطان سینه باشد، بنابراین تصویربرداری بیشتر با ماموگرافی تشخیصی معمولاً برای مشاهده بهتر این ناحیه مورد نیاز است. همچنین از نتایج می توان دریافت که نیاز به جراحی سینه هست یا خیر.

شما باید یک قرار ملاقات داشته باشید؟

با ما تماس بگیرید

ماموگرافی سه بعدی

ماموگرافی سه بعدی همچنین به عنوان توموسنتز سینه یا توموسنتز دیجیتال پستان (DBT) شناخته می شود. مانند ماموگرافی استاندارد (2 بعدی)، هر سینه از دو زاویه متفاوت (یک بار از بالا به پایین و همچنین یک بار از یک طرف به سمت دیگر) فشرده می شود، در حالی که اشعه ایکس گرفته می شود. اما برای ماموگرافی سه بعدی، دستگاه در حالی که در یک قوس کوچک در اطراف سینه حرکت می کند، تعداد زیادی عکس اشعه ایکس با دوز پایین می گیرد. سپس یک کامپیوتر تصاویر را در یک سری برش های نازک در کنار هم قرار داده و این به پزشکان این اجازه را می دهد تا بافت های سینه را با وضوح بیشتری در حالت سه بعدی ببینند. (یک ماموگرافی استاندارد دو بعدی 2D را می توان همزمان گرفت، یا می توان آن را از تصاویر سه بعدی نیز بازسازی کرد.)
بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که به نظر می‌رسد ماموگرافی سه بعدی احتمال نیاز به انجام مجدد برای آزمایشات بعدی پس از غربالگری را کاهش می‌دهد. همچنین به نظر می رسد که در پیدا کردن سرطان سینه موفق تر است و چندین مطالعه نشان داده اند که می تواند در زنان با سینه های متراکم مفید باشد. اکنون یک مطالعه گسترده برای مقایسه بهتر نتایج بین ماموگرافی سه بعدی و ماموگرافی استاندارد (2 بعدی) در حال انجام است.

خطرات ماموگرافی

آیا ماموگرافی بی خطر است؟

این روش سینه ها را در معرض مقادیر کمی اشعه قرار می دهد. اما فوایدی که دارد بیشتر از هرگونه آسیب احتمالی در معرض اشعه است. ماشین‌های مدرن از دوزهای کمی از تابش برای دریافت عکس اشعه ایکس سینه با کیفیت تصویر بالا استفاده می‌کنند. به طور متوسط دوز کل برای یک ماموگرافی استاندارد با 2 عکس از هر سینه حدود 0.4 میلی سیورت یا mSv است. (A mSv اندازه گیری دوز تابش می باشد.) دوز تابش ماموگرافی های سه بعدی می تواند کمی کمتر یا کمی بیشتر از ماموگرافی های دو بعدی استاندارد متغیر باشد.
برای در نظر گرفتن این دوزها، افراد به طور معمول هر سال در معرض میانگین حدود 3 mSv تابش از طرف محیط طبیعی خود قرار می گیرند. (به این تشعشعات پس زمینه هم می گویند.) دوز تابشی که برای غربالگری ماموگرافی هر دو سینه استفاده می شود تقریباً همان مقداری می باشد که یک خانم از محیط طبیعی خود در طی 7 هفته (مدت زمان تقریبی) دریافت می کند.

اگر احتمال بارداری وجود دارد، به پزشک یا جراح و تکنسین اشعه ایکس اطلاع دهید. اگرچه خطر برای جنین بسیار کم می باشد و این روش معمولاً در دوران بارداری بی خطر است، ماموگرافی غربالگری به طور کلی در بانوان باردار که در خطر ابتلا به سرطان سینه نیستند، انجام نمی شود.
ماموگرافی همچنین ممکن است منجر به انجام آزمایش‌های اضافی برای برخی از بانوان شود که منجر به تشخیص سرطان سینه نمی‌شود، اما ممکن است همچنان آسیب‌های خاص خودش را داشته باشد.

نظر بدهید

(0 نظر)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.