فلوشیپ فوق تخصصی جراحی انکوپلاستیک پستان و جراحی کانسر

آدرس:

میدان ارژانتین ،خیابان احمدقصیر نبش خیابان هشتم بیمارستان فوق تخصصی پاستور نو

سرطان سینه در بارداری

سرطان سینه در بارداری

سرطان سینه همچنان شایع ترین سرطان در زنان است. تشخیص سرطان سینه در بارداری غیر معمول است. در سال های اخیر، متخصصان زنان و زایمان تعداد زیادی از زنان را مشاهده می‌کنند که به دلایل مختلف از جمله فرهنگی، آموزشی و حرفه‌ای، پس از درمان سرطان سینه، باردار می‌شوند یا تمایل به باردار شدن دارند. در نتیجه، سرطان سینه در بارداری در زنان جوان اغلب قبل از تکمیل برنامه های باروری رخ می دهد.

بحث میان بیمار، انکولوژیست و متخصص زنان و زایمان در مورد مزایای نسبی زایمان زودرس و درمان پس از آن در مقابل شروع درمان سرطان سینه در بارداری، برای رسیدن به یک تصمیم توافقی از اهمیت بالایی برخوردار است. بهترین شواهد موجود حاکی از آن موضوع است که بارداری بعد از سرطان سینه خطر برگشت دوباره سرطان را افزایش می دهد. نتیجه زایمان در زنان با سابقه سرطان سینه با جمعیت طبیعی زنان تفاوتی ندارد. با این حال، افزایش خطرات عوارض زایمان در نوشتارهای وابسته به تحقیقات علمی گزارش شده است.

احتمال وقوع سرطان سینه در بارداری

بروز سرطان سینه در بارداری تقریباً ۱ در ۳۰۰۰ است و می تواند تا ۳ درصد نیز برسد. شیوع سرطان پستان در بارداری ممکن است به دلیل تاخیر در فرزندآوری در حال افزایش باشد و علیرغم بروز کم، سرطان سینه دومین سرطان شایع در زنان باردار است. در این بررسی، هدف ما ارائه بینشی در مورد روش‌های تشخیصی و درمانی موجود برای سرطان سینه در بارداری و بهترین شیوه‌ها برای این شرایط همزمان می باشد.

 

خطر سرطان سینه در بارداری

 

خطر ابتلا به سرطان سینه

تحقیقات پزشکی قبلاً ثابت کرده است که زنان نخست زا نسبت به زنان چندزا در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان در بارداری هستند. به طور مشابه، زنان نخست‌زا که اولین فرزند خود را بعد از ۳۰ سالگی به دنیا می‌آورند، نسبت به زنانی که معمولاً در یک دوره طولانی در معرض سطوح بالاتر استروژن هستند، کمی بیشتر در معرض خطر برای ابتلا به سرطان سینه در بارداری هستند. قاعدگی زودرس (قبل از ۱۲ سالگی) و یائسگی بعد از ۵۵ سالگی نیز از عوامل خطر مهم هستند. سطوح چرخه ای هورمون نیز در طول زمان زنان را مستعد ابتلا به سرطان سینه می کند. این ممکن است به این دلیل باشد که سلول‌های سینه در پاسخ به هورمون‌هایی مانند استروژن رشد و تقسیم می‌شوند و بارداری منجر به وقفه در سطوح طبیعی چرخه‌ای هورمون می‌شود.

تشخیص سرطان سینه در بارداری

سرطان سینه در بارداری اغلب به صورت یک توده بدون درد یا ضخیم شدن بافت در  سینه ظاهر می شود که گاهی با ترشح از نوک سینه همراه است. حدود ۹۵ درصد از زنان در یک مطالعه و ۸۲ درصد از زنان در مطالعه دیگری با توده بدون درد مراجعه کردند. به طور معمول، میانگین وزن سینه در بارداری از ۲۰۰ گرم به ۴۰۰ گرم افزایش می یابد و در نتیجه سفتی و تراکم سینه افزایش می یابد که تفسیر معاینه بالینی و ماموگرافی را برای پزشک دشوارتر می کند. هیپرتروفی و ​​بزرگ شدن سینه ها ممکن است معاینه فیزیکی و تصویربرداری ماموگرافی را در فرد باردار نسبت به بیماران غیر باردار چالش برانگیزتر کند. ممکن که بررسی اولیه در زنان غیر باردار انجام شود. با این حال، برای زنان باردار، باید به خطرات قرار گرفتن در معرض اشعه یونیزان برای جنین توجه بسیاری شود.

چرا دکتر سراج؟

دلایلی که 2861 نفر تاکنون دکتر سراج را برای جراحی زیبایی انتخاب کرده اند

رضایت مراجعه کنندگان

بسیاری از مراجعین جدید ما با توجه به نظر دوستان و آشنایان برای انجام جراحی زیبایی به ما مراجعه می کنند. این موضوع در وهله اول باعث افتخار ما بابت اعتماد مراجعین بوده است.

تعداد بالای عمل های انجام شده

تجربه دکتر سراج در انجام عمل های جراحی زیبایی گواهی بر دانش و عملکرد مناسب ایشان در اجرای درست خواسته مراجعین می باشد.

دقت در جراحی زیبایی

یکی از فاکتورهای اساسی برای انتخاب بهترین جراح زیبایی، دقت انجام عمل و نتیجه نهایی می باشد. چنانکه در بسیاری موارد این مورد اولین دلیل انتخاب جراحان قلمداد می گردد.

تشخیص سرطان سینه در بارداری

معاینه فیزیکی

همه زنان باردار باید به عنوان بخشی از اولین معاینه فیزیکی تحت معاینه ی بالینی سینه قرار گیرند. اگر خانمی در دوران بارداری با سفت شدگی و توده ای در سینه مراجعه کند، باید به تیمی از متخصصان سینه ارجاع داده شود.

ماموگرافی سرطان سینه در بارداری

اگرچه ماموگرافی با محافظ شکم را می توان با حداقل خطر در دوران بارداری انجام داد، اما تفسیر نتایج ماموگرافی دشوار خواهد بود و بنابراین برای بررسی سرطان سینه در زنان باردار توصیه نمی شود. ماموگرافی در دوران بارداری ممکن است کلسیفیکاسیون، تراکم نامتقارن، لنفادنوپاتی زیر بغل و ضخیم شدن پوست و ترابکولار را نشان دهد که برای تشخیص سرطان سینه در بارداری مفید هستند.

سونوگرافی سرطان سینه در بارداری

سونوگرافی یک روش بررسی حساس (حساسیت ۱۰۰ درصد در یک سری) در زنان باردار و شیرده بر اساس سه سری کوچک است. شایع ترین یافته سونوگرافی یک ضایعه توده ای نامنظم است. یک جزء کیستیک مشخص نیز گاهی دیده می شود. سونوگرافی در تشخیص متاستازهای زیر بغل و در ارزیابی پاسخ به درمان سیستمیک در زنان باردار مبتلا به سرطان سینه مفید است. بنابراین، سونوگرافی به دلیل چگالی رادیویی سینه در دوران بارداری یا شیردهی، روش تصویربرداری بهتری است. سونوگرافی همچنین می تواند به ارزیابی پاسخ به شیمی درمانی نئوادجوانت ( درمان اضافی که قبل از درمان اولیه انجام می شود. ) کمک کند. از این رو، روشی ساده و حساس برای ارزیابی اولیه سرطان سینه در زنان باردار و شیرده است.

عمل جراحی سرطان سینه در بارداری

در ادامه جراحی سرطان سینه در بارداری را در سه ماه اول و دوم و سوم بررسی میکنیم :

سه ماهه اول

جراحی سرطان سینه در بارداری با ماستکتومی و مرحله بندی زیر بغل در سه ماهه اول بارداری توصیه می شود. جراحی حفظ سینه در سه ماهه اول توصیه نمی شود. زیرا این روش به پرتودرمانی هم نیاز دارد و پرتودرمانی باید در سه ماهه اول به تاخیر بیفتد. بازسازی سینه نیز در سه ماهه اول توصیه نمی شود. بازسازی سینه باید به تأخیر بیفتد تا میزان قرار گرفتن در معرض بیهوشی بیمار و جنین تا حد امکان محدود شود. زیرا اکثر بیماران نیاز به بیهوشی عمومی دارند. از این رو، زنان بارداری که تحت بیهوشی عمومی تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند، به دلیل نارس بودن و تاخیر رشد داخل رحمی، احتمال بیشتری برای تولد نوزادان کم وزن دارند.

برای جلوگیری از خطر بالای سقط خودبخودی، جراحی تا هفته دوازدهم بارداری به تعویق می افتد و جنین با توجه به سن حاملگی تحت نظر است. مطالعه ای بر روی ۷۲۰۰۰۰ زن باردار انجام شد که از میان آنها ۵۴۰۵ مورد جراحی سینه قرار گرفتند. در نتیجه مشخص شد که خطر مرگ و میر نوزادان افزایش یافته است اما افزایش ناهنجاری های مادرزادی و مرده زایی وجود ندارد. بنابراین، جراحی را می توان با خیال راحت در بیماران مبتلا به سرطان سینه در بارداری بدون عوارض غیرمنتظره انجام داد.

شما باید یک قرار ملاقات داشته باشید؟

با ما تماس بگیرید

سه ماهه دوم و سوم

اکثر بیماران در مقالات منتشر شده تحت ماستکتومی با پاکسازی زیر بغل قرار گرفتند. جراحی حفظ سینه با کالبد شکافی زیر بغل ممکن است امکان پذیر باشد، به خصوص در زنانی که سرطان در آنها در سه ماهه دوم یا سوم تشخیص داده می شود. با این حال، در زنان مبتلا به بیماری پیشرفته در زمان مراجعه، شیمی درمانی و جراحی نئوادجوانت باید در اواخر بارداری یا پس از زایمان انجام شود. اثر بیوپسی گره نگهبان به طور سیستماتیک در بیماران باردار مبتلا به سرطان سینه ارزیابی نشده است. بیوپسی گره نگهبان با رنگ آبی ایزوسولفان برای زنان باردار توصیه نمی شود، زیرا آنافیلاکسی با استفاده از رنگ آبی مشاهده شده است.

تخمین زده شده است که بیوپسی گره نگهبان با رادیو ایزوتوپ ها با قرار گرفتن در معرض تشعشع کم جنین در ارتباط است. برخی بیوپسی گره نگهبان را پس از مشاوره در مورد اثربخشی و ایمنی آن به بیمار پیشنهاد داده اند زیرا متاستازهای گرهی معمولاً در سرطان سینه در بارداری یافت می شوند و وضعیت گره بر انتخاب شیمی درمانی کمکی تأثیر می گذارد. خطرات بیوپسی گره نگهبان در زنان باردار ناشناخته است. اگرچه برخی از مطالعات ایمنی بیوپسی گره نگهبان را گزارش کرده اند، اطلاعات تایید کننده برای این ادعا کافی نیست.

برای بیمارانی که سرطان در آنها در اواخر سه ماهه دوم و سوم تشخیص داده شد، لامپکتومی و تشریح زیر بغل به دنبال پرتودهی پس از زایمان بر کالبد شکافی زیر بغل ترجیح داده می شود. اگر بیمارعلائمی نداشته باشد، می توان جراحی حفظ سینه را پس از سه ماهه اول با شیمی درمانی دنبال کرد و پس از زایمان، پرتودرمانی اضافه کرد. جراحی حفظ سینه اصلاح شده برای تومورهای مرحله ۱ و ۲ به نظر نمی رسد از نظر بقا نسبت به ماستکتومی رادیکال اصلاح شده برتری داشته باشد.

 

عوارض سرطان سینه در بارداری

 

عوارض سرطان سینه در بارداری

عوارض شایع سرطان سینه در بارداری عبارتند از تنگی نفس، حالت تهوع و استفراغ. همان پروتکل درمانی برای این علائم صرف نظر از ارتباط با سرطان یا بارداری دنبال می شود. عواملی که استفاده از بیهوشی را در بیماران باردار دشوار می کند عبارتند از حالت انعقادی بیش از حد خون، تاخیر در تخلیه معده، کاهش ظرفیت باقیمانده عملکردی ریه ها و افزایش حجم خون و برون ده قلبی. بنابراین باید از پیش اکسیژن رسانی کافی و سایر اقدامات اضافی برای جلوگیری از عوارض انجام شود.

از آنجایی که تعداد بیشتری از زنان زایمان را تا میانسالی به تعویق می اندازند، بروز سرطان سینه در بارداری افزایش می یابد و تاخیر در تشخیص شایع تر است. تاکید می شود خانم ها در ویزیت های دوران بارداری به صورت دوره ای تحت معاینه پستان قرار گیرند. در بین تحقیقات انجام شده، ماموگرافی به دلیل تغییرات ناشی از بارداری در سینه و مقداری خطر مرتبط با رشد جنین در اواخر بارداری از ارزش محدودی برخوردار است. آسپیراسیون با سوزن ظریف یا بیوپسی با سوزن مرکزی به عنوان ابزار تشخیصی انتخابی در زنان هنگام سرطان سینه در بارداری پدیدار شده است. علاوه بر این، سونوگرافی همچنین یک ابزار تشخیصی مفید به همراه معاینه بالینی است.

نظر بدهید

(0 نظر)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.