فلوشیپ فوق تخصصی جراحی انکوپلاستیک پستان و جراحی کانسر

آدرس:

میدان ارژانتین ،خیابان احمدقصیر نبش خیابان هشتم بیمارستان فوق تخصصی پاستور نو

هر آنچه از سرطان سینه نمیدانید

هر آنچه از سرطان سینه نمی دانید

در این مقاله راجب انواع سرطان سینه صبحت خواهیم کرد. چه شما یا یکی از عزیزانتان نگران ابتلا به این بیماری هستید که به تازگی تشخیص داده شده است، درمان آن را انجام می دهید یا سعی می کنید پس از درمان خوب بمانید، اطلاعاتی که در ادامه به شما می دهیم می تواند به شما در یافتن پاسخ های مورد نیاز کمک کند. همچنین علایم مختلف سرطان پستان را بررسی کرده و در اخر به شما نحوه ی انتخاب بهترین جراح سینه را توضیح خواهیم داد.

سرطان سینه چیست ؟

سرطان سینه نوعی سرطان است که از سینه شروع می شود. می تواند در یک یا هر دو سینه شروع شود. سرطان زمانی شروع می شود که سلول ها شروع به رشد خارج از کنترل می کنند. سرطان پستان تقریباً به طور کامل در زنان رخ می دهد، اما مردان نیز ممکن است به این نوع از سرطان مبتلا شوند.

درک این نکته مهم است که بیشتر توده های سینه خوش خیم هستند و سرطانی (بدخیم) نیستند. تومورهای غیر سرطانی سینه، حاصل رشد غیرطبیعی هستند، اما در خارج از سینه منتشر نمی شوند. آنها تهدیدی برای زندگی نیستند، اما برخی از انواع توده های خوش خیم پستان می توانند خطر ابتلا به این نوع سرطان را در زنان افزایش دهند. هر توده یا تغییر پستان باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی بررسی شود تا مشخص شود که آیا خوش خیم یا بدخیم (سرطان) است و آیا ممکن است بر خطر سرطان آینده شما تأثیر بگذارد.

سرطان سینه چیست ؟

جایی که سرطان سینه شروع می شود.

سرطان سینه می تواند از قسمت های مختلف سینه شروع شود. سینه اندامی است که در بالای دنده ها و ماهیچه های سینه قرار دارد. یک سینه چپ و راست وجود دارد و هر کدام عمدتاً غدد، مجاری و بافت چربی دارند. در زنان، پستان برای تغذیه نوزادان شیر می‌سازد و می‌فرستد. مقدار بافت چربی در سینه اندازه هر سینه را تعیین می کند.

قسمت های مختلف سینه

  • لوبول ها غده هایی هستند که شیر مادر را می سازند. سرطان هایی که از اینجا شروع می شوند سرطان لوبولار نامیده می شوند.
  • مجاری ها کانال های کوچکی هستند که از لوبول ها خارج می شوند و شیر را به نوک پستان می برند. این رایج ترین مکان برای شروع سرطان پستان است. سرطان هایی که از اینجا شروع می شوند، سرطان مجرا نامیده می شوند.
  • نوک پستان سوراخی در پوست سینه است که در آن مجاری به هم می رسند و به مجاری بزرگتر تبدیل می شوند تا شیر بتواند از سینه خارج شود. نوک پستان توسط پوست ضخیم تر کمی تیره تر به نام آرئول احاطه شده است. نوع کمتر شایع سرطان به نام بیماری پاژه پستان می تواند از نوک پستان شروع شود.
  • چربی و بافت همبند (استروما) مجاری و لوبول ها را احاطه کرده و به نگه داشتن آنها در جای خود کمک می کند. از دیگر انواع سرطان نامتداول به نام تومور فیلود می تواند در استروما شروع شود.
  • رگ های خونی و رگ های لنفاوی نیز در هر سینه یافت می شود. آنژیوسارکوم نوع کمتر شایع سرطان سینه است که می تواند در پوشش این رگ ها شروع شود.
    تعداد کمی از سرطان ها در سایر بافت های سینه شروع می شوند. این سرطان ها سارکوم و لنفوم نامیده می شوند و واقعاً به عنوان سرطان پستان در نظر گرفته نمی شوند.

چرا دکتر سراج؟

دلایلی که 2861 نفر تاکنون دکتر سراج را برای جراحی زیبایی انتخاب کرده اند

رضایت مراجعه کنندگان

بسیاری از مراجعین جدید ما با توجه به نظر دوستان و آشنایان برای انجام جراحی زیبایی به ما مراجعه می کنند. این موضوع در وهله اول باعث افتخار ما بابت اعتماد مراجعین بوده است.

تعداد بالای عمل های انجام شده

تجربه دکتر سراج در انجام عمل های جراحی زیبایی گواهی بر دانش و عملکرد مناسب ایشان در اجرای درست خواسته مراجعین می باشد.

دقت در جراحی زیبایی

یکی از فاکتورهای اساسی برای انتخاب بهترین جراح زیبایی، دقت انجام عمل و نتیجه نهایی می باشد. چنانکه در بسیاری موارد این مورد اولین دلیل انتخاب جراحان قلمداد می گردد.

نحوه گسترش سرطان سینه

سرطان سینه زمانی گسترش می یابد که سلول های سرطانی وارد خون یا سیستم لنفاوی بدن شده و سپس به بقیه قسمت های بدن منتقل شوند.
سیستم لنفاوی بخشی از سیستم ایمنی بدن شما است. این شبکه ای از غدد لنفاوی (غدد کوچک به اندازه لوبیا)، مجاری یا عروق و اندام هایی است که با هم کار می کنند تا مایع لنفاوی شفاف را از طریق بافت های بدن به خون جمع آوری کرده و حمل کنند. مایع لنفاوی شفاف داخل عروق لنفاوی حاوی بافت های فرآورده ها و مواد زائد و همچنین سلول های سیستم ایمنی بدن می باشد.

این عروق مایع لنفاوی را از سینه دور می کنند. در مورد سرطان های پستان، سلول های سرطانی می توانند وارد آن رگ های لنفاوی شده و در غدد آن شروع به رشد کنند. عروق لنفاوی سینه عبارتند از :

  • غدد لنفاوی زیر بغل
  • غدد لنفاوی داخل قفسه سینه نزدیک استخوان سینه (غدد لنفاوی پستانی داخلی)
  • غدد لنفاوی اطراف استخوان ترقوه

اگر سلول‌های سرطانی به غدد لنفاوی شما گسترش یافته باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که سلول‌ها از طریق سیستم لنفاوی عبور کرده و به سایر قسمت‌های بدن شما گسترش یابند (متاستاز). با این حال، همه زنانی که سلول‌های سرطانی در غدد لنفاوی خود دارند، متاستاز ایجاد نمی‌کنند، و برخی از زنان بدون سلول سرطانی در غدد لنفاوی خود ممکن است بعداً متاستاز ایجاد کنند.

انواع سرطان سینه

انواع مختلفی از سرطان های سینه وجود دارد و روش های مختلفی برای توصیف آنها وجود دارد. نوع سرطان توسط سلول های خاصی در سینه که تبدیل به سرطان می شوند تعیین می شود.

انواع سرطان سینه

کارسینوم مجرای یا لوبولار

بیشتر سرطان‌های سینه، کارسینوم‌ها هستند، که تومورهایی هستند که از سلول‌های اپیتلیال که اندام‌ها و بافت‌های سراسر بدن را پوشانده‌اند، شروع می‌شوند. زمانی که کارسینوم ها در پستان شکل می گیرند، معمولا نوع خاصی به نام آدنوکارسینوم هستند که در سلول های مجاری (مجرای شیر) یا لوبول ها (غدد سینه که شیر می سازند) شروع می شود.

سرطان سینه درجا در مقابل سرطان مهاجم

نوع سرطان همچنین می تواند به گسترش یا عدم گسترش سرطان اشاره داشته باشد. سرطان پستان درجا (کارسینوم مجرای درجا یا DCIS) یک پیش سرطانی است که از مجرای شیر در سینه شروع شده و به بقیه بافت سینه نمی رسد. اصطلاح سرطان پستان مهاجم (یا نفوذی) برای توصیف هر نوع سرطان که به بافت سینه و اطراف گسترش یافته استفاده می شود.

کارسینوم مجرای درجا (DCIS)

کارسینوم مجرای درجا (DCIS؛ همچنین به عنوان کارسینوم داخل مجاری نیز شناخته می شود) یک سرطان سینه غیر تهاجمی یا پیش تهاجمی است.

سرطان سینه مهاجم (ILC یا IDC)

سرطان پستان مهاجم (یا نفوذی) به بافت اطراف سینه گسترش یافته است. شایع ترین انواع کارسینوم مجرای مهاجم و کارسینوم لوبولار مهاجم می باشد. حدود 70 الی 80 درصد از سرطان های سینه را کارسینوم مجرای مهاجم تشکیل میدهد.

شما باید یک قرار ملاقات داشته باشید؟

با ما تماس بگیرید

انواع خاصی از سرطان های مهاجم سینه

برخی از سرطان‌های تهاجمی پستان ویژگی‌های خاصی دارند یا به روش‌های متفاوتی ایجاد می‌شوند که بر درمان و چشم‌انداز آنها تأثیر می‌گذارد. این سرطان ها کمتر شایع هستند اما می توانند جدی تر از انواع دیگر سرطان پستان باشند.

سرطان سینه منفی سه گانه

سرطان سینه منفی سه گانه یک نوع تهاجمی از سرطان تهاجمی پستان است که در آن سلول های سرطانی گیرنده های استروژن یا پروژسترون ندارند و همچنین پروتئینی به نام HER2 یا بیش از حد تولید نمی کنند. (آزمایش سلول ها در هر 3 آزمایش "منفی" است.) حدود 15 درصد از کل سرطان ها را در سینه تشکیل می دهد و می تواند سرطانی دشوار برای درمان باشد.

سرطان پستان التهابی

سرطان سینه التهابی یک نوع تهاجمی از سرطان تهاجمی پستان است که در آن سلول‌های سرطانی عروق لنفاوی پوست را مسدود می‌کنند و باعث می‌شوند پستان ملتهب به نظر برسد. این سرطان نادر است و حدود 1 تا 5 درصد از کل سرطان‌های سینه را تشکیل می‌دهد.

انواع کمتر شایع سرطان پستان

انواع دیگری از سرطان وجود دارد که در انواع دیگر سلول های سینه شروع به رشد می کنند. این سرطان ها بسیار کمتر شایع هستند و گاهی اوقات به انواع مختلف درمان نیاز دارند.

بیماری پاژه پستان

بیماری پاژه پستان نادر است و تنها 1 الی 3 درصد از کل موارد سرطان سینه را تشکیل می دهد. از مجاری سینه شروع می شود و به پوست نوک پستان و سپس به آرئول (دایره تیره اطراف نوک پستان) گسترش می یابد.

آنژیوسارکوم

سارکوم های پستان نادر هستند که کمتر از 1 درصد از کل سرطان های سینه را تشکیل می دهند. آنژیوسارکوم در سلول هایی که رگ های خونی یا رگ های لنفاوی را می پوشانند شروع می شود. می تواند بافت سینه یا پوست سینه را درگیر کند. برخی ممکن است مربوط به پرتودرمانی قبلی در آن ناحیه باشد.

تومور فیلود

تومورهای فیلود تومورهای نادر سینه هستند. آنها در بافت همبند (استروما) پستان ایجاد می شوند، برخلاف کارسینوم ها که در مجاری یا لوبول ها ایجاد می شوند. بیشتر آنها خوش خیم هستند، اما موارد دیگری نیز بدخیم (سرطان) هستند.

 

نتیجه گیری

سرطان پستان انواع مختلفی دارد که میتوان گفت درصد کمی از آن ها خطرناک بوده و جای نگرانی ندارید ولی به یاد داشته باشید که برای مطمئن شدن از وضعیت سلامت جسمانی خود حتما بایستی به پزشک متخصص مراجعه کنید و در صورت نیاز جراحی سرطان سینه انجام دهید.

نظر بدهید

(0 نظر)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.