فلوشیپ فوق تخصصی جراحی انکوپلاستیک پستان و جراحی کانسر

آدرس:

میدان ارژانتین ،خیابان احمدقصیر نبش خیابان هشتم بیمارستان فوق تخصصی پاستور نو

تشخیص سرطان سینه در منزل

راه های تشخیص سرطان سینه در منزل چیست ؟

خود آزمایی سینه راهی است که شما می توانید سینه های خود را از نظر تغییرات، مانند توده یا سفت شدگی بررسی کنید. به هر دو سینه نگاه کرده و آن هارا لمس کنید. اگر متوجه چیز غیرعادی شدید، به پزشک خود اطلاع دهید. در بسیاری از موارد، این تغییرات سرطان نیستند، اما باید به پزشک خود مراجعه کنید تا متوجه شوید. در این مقاله راجب راه های تشخیص سرطان سینه در منزل و روش های مختلف آن صحبت خواهیم کرد.

خود آزمایی سینه برای تشخیص سرطان سینه

خود آزمایی سینه راه های مختلفی دارد که برای تشخیص سرطان سینه استفاده میشود. در ادامه ۳ راه توضیح داده خواهد شد که میتوانید در منزل انجام دهید :

تشخیص سرطان سینه با ایستادن رو به روی آینه

مرحله اول : بدون لباس از کمر به بالا در مقابل یک آینه بزرگ در اتاقی با نور کافی بایستید. به سینه ها نگاه کرده و اگر از نظر اندازه یا شکل با هم برابر نباشند، مشکلی وجود ندارد. سینه های اکثر خانم ها به این شکل نیست. در حالی که بازوهای خود را در کنار بدن خود رها کرده اید، به دنبال هرگونه تغییر در اندازه، شکل، موقعیت یا هر گونه تغییر در پوست سینه باشید و همچنین به دنبال هر گونه چروکیدگی، فرورفتگی، زخم یا تغییر رنگ باشید.
مرحله دوم : نوک سینه های خود را بررسی کنید و به دنبال هر گونه زخم، لایه برداری یا تغییر جهت آنها باشید.
مرحله سوم : دست های خود را روی باسن خود قرار دهید و محکم فشار دهید تا ماهیچه های سینه و زیر سینه شما سفت شود. از طرفی به طرف دیگر بچرخید تا بتوانید به قسمت بیرونی سینه خود نگاه کنید.
مرحله چهارم : سپس به سمت جلو و به سمت آینه خم شوید، شانه ها و آرنج ها را به سمت جلو بچرخانید تا ماهیچه های سینه سفت شوند. سینه های شما به جلو می افتد. سپس به دنبال هر گونه تغییر در شکل یا حالت آنها باشید.
مرحله پنجم : حالا دست هایتان را پشت سرتان قلاب کرده و دست ها را به سمت جلو فشار دهید. دوباره از این طرف به طرف دیگر بچرخید تا قسمت های بیرونی سینه هایتان را بررسی کنید. به یاد داشته باشید که به مرز زیر آنها نگاه کنید. ممکن است لازم باشد سینه های خود را با دست بلند کنید تا آن را ببینید.
مرحله ششم : نوک سینه های خود را از نظر وجود مایع ترشحی بررسی کنید. انگشت شست و سبابه خود را روی بافت اطراف نوک سینه قرار دهید و به سمت بیرون به سمت انتهای نوک سینه بکشید. به دنبال هر ترشحی باشید. این کار را روی سینه دیگر خود تکرار کنید.

تشخیص سرطان سینه با ایستادن رو به روی آینه

چرا دکتر سراج؟

دلایلی که 2861 نفر تاکنون دکتر سراج را برای جراحی زیبایی انتخاب کرده اند

رضایت مراجعه کنندگان

بسیاری از مراجعین جدید ما با توجه به نظر دوستان و آشنایان برای انجام جراحی زیبایی به ما مراجعه می کنند. این موضوع در وهله اول باعث افتخار ما بابت اعتماد مراجعین بوده است.

تعداد بالای عمل های انجام شده

تجربه دکتر سراج در انجام عمل های جراحی زیبایی گواهی بر دانش و عملکرد مناسب ایشان در اجرای درست خواسته مراجعین می باشد.

دقت در جراحی زیبایی

یکی از فاکتورهای اساسی برای انتخاب بهترین جراح زیبایی، دقت انجام عمل و نتیجه نهایی می باشد. چنانکه در بسیاری موارد این مورد اولین دلیل انتخاب جراحان قلمداد می گردد.

تشخیص سرطان سینه داخل حمام

مرحله اول : تغییرات در سینه را احساس کنید. لغزنده بودن دست ها با آب و صابون به شما کمک می کند که هرگونه توده یا غده در ناحیه زیر بغل خود را بررسی کنید. دست چپ خود را روی لگن خود قرار دهید و با دست راست ناحیه زیر بغل چپ احساس کنید. در طرف دیگر نیز این کار را تکرار کنید.
مرحله دوم : هر دو طرف را از نظر وجود توده یا سفت شدگی در بالا و زیر استخوان ترقوه بررسی کنید.
مرحله سوم : با دستان صابونی، یک دست را پشت سر خود ببرید تا بافت سینه پخش شود. از قسمت صاف انگشتان دست دیگر برای فشار دادن سینه استفاده کنید. یک الگوی بالا و پایین را دنبال کنید و از خط سینه بند به سمت استخوان ترقوه حرکت کنید. این الگو را تا جایی ادامه دهید که تمام سینه را بپوشانید. در آخر این مرحله را برای طرف دیگر سینه خود تکرار کنید.

 

خود آزمایی سینه داخل حمام

 

تشخیص سرطان سینه درحالت درازکش‌

مرحله اول : دراز بکشید و یک بالش کوچک یا حوله تا شده را زیر شانه راست خود قرار دهید. دست راست خود را پشت سر بگذارید. دست چپ خود را با انگشتان کنار هم و صاف روی قسمت بالایی سینه راست قرار دهید. استفاده از لوسیون بدن ممکن است به این کار کمک کند.
مرحله دوم : سینه خود را مانند یک ساعت در نظر بگیرید. از ساعت ۱۲ شروع کنید و با حرکات دایره ای کوچک به سمت ساعت ۱ حرکت کنید. دور کل دایره را ادامه دهید تا دوباره به ساعت ۱۲ برسید. انگشتان خود را صاف و در تماس دائمی با سینه نگه دارید. وقتی دایره کامل شد، ۲.۵ سانتی متر به سمت نوک سینه حرکت کنید و یک دایره دیگر را مانند قبل کامل کنید. این الگو را تا زمانی که تمام سینه را لمس کنید ادامه دهید. مطمئن شوید که نواحی بیرونی بالایی که تا زیر بغل شما امتداد دارند را احساس کنید.
مرحله سوم : انگشتان خود را صاف و مستقیماً بالای نوک سینه خود قرار دهید. برای هر گونه تغییر ناحیه زیر نوک سینه لمس کنید. به آرامی نوک سینه خود را به سمت داخل فشار دهید. در این قسمت نوک سینه باید به راحتی حرکت کند.
مرحله چهارم : این مراحل را روی سینه دیگر خود تکرار کنید. فراموش نکنید که قسمت بالایی، بیرونی سینه و نزدیکترین ناحیه به زیر بغل را بررسی کنید.

 

خود آزمایی سینه درحالت درازکش‌

شما باید یک قرار ملاقات داشته باشید؟

با ما تماس بگیرید

راه حل پیدا کردن توده داخل سینه بعد از انجام خود آزمایی

نگران نباشید. ممکن است چیزهای دیگری غیر از سرطان سینه باشد. اما در صورت مشاهده هرگونه تغییر جدید در سینه، از جمله موارد زیر با مطب پزشک خود تماس بگیرید:

  • مشاهده تغییرات ظاهری در سینه ها
  • توده یا سفت شدگی در نزدیک سینه یا زیر بغل
  • تغییر در اندازه، شکل یا خطوط سینه
  • ناحیه ای شبیه فیبروم در زیر پوست
  • تغییر در حالت سینه یا ظاهر پوست روی سینه و یا نوک سینه (گود شدن سینه، چروکیده شدن ، پوسته پوسته یا ملتهب شدن )
  • ترشح مایع خونی یا شفاف از نوک سینه ها
  • قرمزی پوست روی سینه یا نوک سینه
معاینه داخل کلینیک

در آخر در نظر داشته باشید که معاینه داخل مطب پزشک برای رفع ابهام و تشخیص سرطان سینه به صورت دقیق تر نیاز هست. ممکن سوالی مثل اینکه هر چند وقت یکبار باید معاینه بالینی سینه انجام دهم؟ برایتان پیش بیاید که در ادامه جواب خواهیم داد.
شما باید هر یک تا سه سال یک بار از سن 20 سالگی و هر سال از 40 سالگی معاینه بالینی سینه انجام دهید. اگر سابقه خانوادگی قوی در زمینه سرطان سینه دارید، ممکن است معاینه بالینی سینه در زمان های کوتاه تر پیشنهاد شود.

معاینه سینه ها داخل کلینیک
نتیجه گیری
علاوه بر تمامی راه های درمان سرطان سینه، یکی از راه هایی که امروزه شایع هست جراحی سینه می باشد که شما بعد از انجام راه های تشخیص سرطان سینه در منزل و همچنان پس از انجام معاینه توسط پزشک میتوانید با مراجعه به متخصص برای انجام جراحی سینه اقدام کنید.

نظر بدهید

(0 نظر)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.