فلوشیپ فوق تخصصی جراحی انکوپلاستیک پستان و جراحی کانسر

آدرس:

میدان ارژانتین ،خیابان احمدقصیر نبش خیابان هشتم بیمارستان فوق تخصصی پاستور نو

عدم تقارن سینه ها نشانه چیست؟

عدم تقارن سینه ها نشانه چیست؟

داشتن سینه های نامتقارن ممکن است تعداد زیادی از بانوان را درگیر خود کرده باشد و بسیاری به دنبال درمان آن باشند. عدم تقارن سینه ها به دلایل متعددی بستگی دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. عدم تقارن سینه ها می تواند خیلی جدی نباشد و در برخی موارد نیز نشانه بیماری های دیگر است.

برای پاسخ به این سوال ابتدا به تعریف و دلایل و نکات دیگر آن می پردازیم.

عدم تقارن سینه چیست؟

وضعیتی است که در آن یک سینه از نظر موقعیت، شکل و اندازه با سینه دیگری متفاوت است. در بیشتر موارد عدم تقارن سینه ها امری طبیعی است و سینه ها و نوک سینه های نامتقارن معمولا جایی برای نگرانی ندارند.
با این حال اگر بافت سینه یا تراکم سینه به طور قابل توجهی نامتقارن باشد، ممکن است به خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط باشد. که با ماموگرافی های منظم می توان به بررسی نامتقارنی ها و ناهمواری پرداخت.

آیا داشتن سینه های نامتقارن طبیعی است؟

در اکثر موارد نامتقارنی سینه کاملا طبیعی است. در واقع دو طرف بدن ممکن است متفاوت باشد. با این حال اگر فردی متوجه تغییر اندازه یا یا شکل بین سینه ها شود باید برای یافتن علت آن به بهترین جراح سینه در تهران مراجعه کند. طبیعی است که حتی سینه های کاملا رشد یافته نیز در اندازه های مختلف باشند. عواملی مانند ژنتیک می توانند در رشد پستان ها تاثیر بگذارند. می توان از همان دوران بلوغ عدم تقارن سینه ها را متوجه شد ممکن است یک سینه سریعتر از سینه دیگری رشد کند. یکی از دلایل آن این است که ممکن است برخی سلول های بافت سینه بیشتری در یک طرف داشته باشند.

عدم تقارن سینه چگونه رخ می دهد؟

داشتن سینه های نامتقارن به ویژه در دوران نوجوانی بسیار رایج است. این عدم تقارن سینه ها ممکن است تا رشد کامل سینه ها برطرف شود. عدم تقارن سینه ها لزوما به معنای وجود بیماری زمینه ای نیست و تقریبا ۲۵ درصد از زنان در طول زندگی خود دارای عدم تقارن سینه هستند. اما در برخی بانوان این تفاوت ها می تواند مربوط به واریانس های ساختاری یا توده ها باشد. معاینه پستان، تصویربرداری از سینه ها روش هایی هستند که با آن توده ها را ارزیابی می کنند.

علل عدم تقارن سینه ها

عدم تقارن سینه می توانند ناشی از هر شرایطی باشد که منجر به تغییرات هورمونی شود، از جمله:
• بلوغ
• نوسانات هورمونی در دوران قاعدگی
• بارداری و شیردهی
• استفاده از قرص های ضد بارداری و سایر دارو های هورمونی

نا متقارن بودن سینه ها ممکن است به دلایل رشدی مانند موارد زیر باشد:

بلوغ: عدم تقارن در سینه ها در دوران نوجوانی شایع است. و تا زمان رشد کامل سینه ها ممکن است عدم تقارن وجود داشته باشد.
تغییرات طبیعی: بسیاری از بانوان از دوران بلوغ عدم تقارن در سینه را دارند و تعدادی از آن ها تا زمان بزرگسالی نا متقارن خواهد ماند.
• آسیب قبل از بلوغ: آسیب به پستان قبل از بلوغ و رشد آن ها نیز می تواند منجر به عدم تقارن آن ها شود. ضربه احتمالی، عفونت در قفسه سینه می توانند از علل های آن باشد.

آیا وجود توده می تواند باعث نامتقارنی سینه ها شود؟

جواب به این سوال به فاکتور های مهمی بستگی دارد. اما یکی از دلایل عدم تقارن سینه ها وجود توده های متفاوتی در سینه ها است.

مانند:

عفونت: ممکن است این عفونت به دلیل عفونت باکتریای ایجاد شود. که این نوع بین زنان شیرده شایع است.
توده خوش خیم سینه: ۹۰ درصد توده ها در زنان ۲۰ تا ۵۰ سال خوش خیم هستند.
توده بد خیم سینه: معمولا توده های بدخیم در زنان مسن تر ایجاد می شود. این نوع ممکن است باعث ایجاد درد و تغییرات پوستی شوند.

چرا دکتر سراج؟

دلایلی که 2861 نفر تاکنون دکتر سراج را برای جراحی زیبایی انتخاب کرده اند

رضایت مراجعه کنندگان

بسیاری از مراجعین جدید ما با توجه به نظر دوستان و آشنایان برای انجام جراحی زیبایی به ما مراجعه می کنند. این موضوع در وهله اول باعث افتخار ما بابت اعتماد مراجعین بوده است.

تعداد بالای عمل های انجام شده

تجربه دکتر سراج در انجام عمل های جراحی زیبایی گواهی بر دانش و عملکرد مناسب ایشان در اجرای درست خواسته مراجعین می باشد.

دقت در جراحی زیبایی

یکی از فاکتورهای اساسی برای انتخاب بهترین جراح زیبایی، دقت انجام عمل و نتیجه نهایی می باشد. چنانکه در بسیاری موارد این مورد اولین دلیل انتخاب جراحان قلمداد می گردد.

علائم همراه سینه های نامتقارن

از علائم وجود سینه های نامتقارن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  عفونت در پستان
 •  درد در سینه
 •  توده در سینه
 • اسکار (جای زخم) جراحی
 •  انحنای غیر طبیعی ستون فقرات
 •  غیر طبیعی بودن قفسه سینه

سینه هایی که به دلیل تغییرات هورمونی تغییر شکل می دهند، اغلب به حالت طبیعی باز می گردند. همچنین تغییرات هورمونی می توانند باعث ایجاد توده ها در سینه یا از دست دادن چربی و بافت شود. در صورتی که این تغییرات از بین نرفت باید به پزشک مراجعه کرد.

برخی شرایط زمینه ای نیز می توانند در شکل، اندازه و تغییرات سینه تاثیر گذار باشند مانند موارد زیر:

 • سینه های لوله ای: هیپوپلازی سینه نیز نام دارند، سینه های لوله ای می توانند در یک یا هر دو سینه ها در دوران بلوغ ایجاد شوند.
 •  آماستیا یا آمازیا: وضعیتی که باعث ایجاد مشکلاتی در رشد سینه می شوند.
 •  سندرم لهستان: وضعیتی که عضله قفسه سینه به درستی رشد نمی کند، که این امر می تواند سینه را در یک طرف بدن تحت تاثیر قرار دهد.

آیا عدم تقارن سینه ها نشانه سرطان است؟

سینه های ناهموار و عدم تقارن سینه ها نمی توانند دلیل قطعی برای وجود سرطان باشند و در بسیاری از موارد جای نگرانی ندارند. البته به منظور اطمینان از هرگونه ناهنجاری و درمان آن در مراحل اولیه بهتر است که آزمایش ها و تصویربرداری های منظم انجام شود.
هرگونه تغییر غیر عادی باید به پزشک اطلاع داده شود، از جمله تغییراتی که باید مراقب آن ها بود عبارتند از :

 •  وجود توده در سینه یا اطراف آن
 •  وجود توده زیر بازو
 •  احساس بافت سفتی در نزدیکی سینه یا زیر بازو
 •  تغییر در اندازه یا شکل سینه
 •  تغییراتی در نوک پستان
 •  مایع یا ترشح از نوک پستان
 •  پوست قرمز، خارش دار یا پوسته پوسته اطراف سینه
 •  پوست فرورفته یا چروکیده

شما باید یک قرار ملاقات داشته باشید؟

با ما تماس بگیرید

آیا لیفت سینه می تواند در اصلاح عدم تقارن سینه ها کمک کند؟

موقعیت ها ، شکل ها و عدم تقارن سینه های مختلف ممکن است نیاز به لیفت کردن داشته باشند. با لیفت سینه جراح می تواند موقعیت سینه ها و شکل آن ها را تغییر دهد. که این تغییرات باعث ایجاد تغییرات در نوک سینه ها نیز می شوند.
برخی از زنان برای اصلاح عدم تقارن سینه ها، عمل بزرگ کردن را انتخاب می کنند و هر دو سینه را تغییر می دهند. این نوع روش به شما این امکان را می دهد که عدم تعادل را از بین ببرید و به خط سینه خود پری اضافه کنید. اگر این روش را انتخاب کنید اندازه ایمپلنت برای هر سینه ممکن است برای ایجاد ظاهری یکنواخت متفاوت باشد.

آیا گزینه های دیگری برای رفع عدم تقارن سینه وجود دارد؟

جراحی سینه ماننده بزرگ کردن یا لیفت سینه همیشه پاسخگوی عدم تقارن سینه ها نیست. اگر سینه های بزرگی دارید ممکن است دوست داشته باشید جراحی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی کاهشی) را انجام بدهید. که اندازه کلی سینه ها را کاهش می دهد. پس برای گرفتن نتیجه بهتر باید با پزشک مشورت شود.

درمان های خانگی برای برطرف کردن عدم تقارن سینه ها

یکی از روش های آن استفاده از سوتین ها و بالشتک ها استفاده از این نوع سوتین ها می توانند ظاهر نامتقارن سینه ها را بهبود ببخشد. به خصوص برای نوجوانانی که از عدم تقارن سینه خود آگاه هستند ولی سینه ها در حال رشد هستند.
همچنین برای افرادی که عدم تقارن بعد از جراحی لامپکتومی یا ماستکتومی دارند نیز مفید است.

در نهایت عدم تقارن سینه ها می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد و رفع آن ها در بدن هر فرد متفاوت است و باید با مشورت با بهترین جراح انجام بگیرد.

نظر بدهید

(0 نظر)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.