فلوشیپ فوق تخصصی جراحی انکوپلاستیک پستان و جراحی کانسر

آدرس:

میدان ارژانتین ،خیابان احمدقصیر نبش خیابان هشتم بیمارستان فوق تخصصی پاستور نو

آیا امکان ترکیدن پروتز ها وجود دارد؟

آیا امکان ترکیدگی پروتز سینه وجود دارد؟

این سوالی است که شاید ذهن شما را درگیر خودش کرده باشد. ما در این مقاله سعی کردیم تا جای ممکن به سوال شما پاسخ بدهیم پس با ما همراه باشید. عمل بزرگ کردن سینه یک روش جراحی است که با استفاده از پروتزهای سینه یا انتقال چربی به سینه ها انجام می شود. پروتز سینه به نوعی یکی از روش های جراحی زیبایی محسوب می شود و به طبع یکی از عوارض احتمالی آن ترکیدن پروتز ها است. بزرگ کردن سینه معمولا برای زیبایی، ناهنجاری های مادرزادی یا بازسازی بعد از ماستکتومی انجام می شود. پس از انجام این عمل این سوال پیش می آید که آیا امکان ترکیدن پروتز های درمانی وجود دارد یا نه؟ که احتمال ترکیدن پروتز ها در شرایط خاصی وجود دارد.

انواع پروتز های سینه

پروتز های سینه اشکال، اندازه و مواد مختلفی دارند و به طور کلی می توان پروتز های سینه را به ۲ دسته کلی پلی فوم یا سیلیکونی دسته بندی کرد.
پروتز های پلی فوم: این نوع از پروتز ها سبک وزن هستند و برای دوران نقاهت پس از جراحی استفاده می شود زیرا به نسبت سایر پروتز ها راحت تر هستند.
پروتز های سیلیکونی: این نوع پروتز ها ممکن است واقعی به نظر برسند. پروتز های سیلیکونی ممکن است به نسبت به مدل های پرشده از فوم سنگین تر به نظر می رسند.
انواع مختلفی از پروتز ها وجود دارد که هر کدام به طور بالقوه می توانند بترکند. هنگامی که ایمپلنت ها قرار می گیرند، بدن در اطراف آن جای زخم ایجاد می کند. در واقع این یک واکنش طبیعی به ایمپلنت خارجی است.

ترکیدن یا پارگی پروتز های سینه

همانطور که گفتیم ترکیدن ایمپلنت ها یکی از عوارض ایمپلنت سینه است. میزان ترکیدگی پروتز های سینه در ابتدا بسیار کم است و پس از ۶ تا ۸ سال از کاشت ممکن است ترکیدگی زیاد شود. به نوعی مهم ترین عامل پارگی پروتز ها، سن آن ها است. این ترکیدگی ۲ نوع دارد. یک نوع که ترکیدگی در داخل کپسول پروتز اتفاق می افتد زمانی که توسط کپسول فیبری اطراف محدود شود. نوع بعدی خارج کپسولی است وقتی که سیلیکون آزادانه خارج می شود.

انواع ترکیدگی پروتز سینه

ترکیدگی داخل کپسول: پارگی ایمپلنت موجود در داخل کپسول فیبری به عنوان ترکیدگی داخل کپسول شناخته می شود. به طوری که مقدار قابل توجه از ژل در داخل کپسول و خارج از پوسته قرار می گیرد.
ترکیدگی خارج کپسول: و خارج شدن سیلیکون در خارج از کپسول فیبری را ترکیدگی خارج از کپسول می گوییم.

چرا دکتر سراج؟

دلایلی که 2861 نفر تاکنون دکتر سراج را برای جراحی زیبایی انتخاب کرده اند

رضایت مراجعه کنندگان

بسیاری از مراجعین جدید ما با توجه به نظر دوستان و آشنایان برای انجام جراحی زیبایی به ما مراجعه می کنند. این موضوع در وهله اول باعث افتخار ما بابت اعتماد مراجعین بوده است.

تعداد بالای عمل های انجام شده

تجربه دکتر سراج در انجام عمل های جراحی زیبایی گواهی بر دانش و عملکرد مناسب ایشان در اجرای درست خواسته مراجعین می باشد.

دقت در جراحی زیبایی

یکی از فاکتورهای اساسی برای انتخاب بهترین جراح زیبایی، دقت انجام عمل و نتیجه نهایی می باشد. چنانکه در بسیاری موارد این مورد اولین دلیل انتخاب جراحان قلمداد می گردد.

چگونه ترکیدگی پروتز های سینه را تشخیص دهیم؟

اکثر پارگی های پروتز های سیلیکونی در ابتدا قابل تشخیص نیستند. و اگر پروتزی دچار ترکیدی یا نشت شود به آن ترکیدگی (بی صدا) می گویند زیرا به طور معمول علائم قابل توجهی ندارد. در صورت ترکیدگی ممکن است پروتز قبل برداشته شود و با تشخیص یک جراح خوب پروتز جدید جایگزین آن شود. پارگی ها ممکن است با معاینه های فیزیکی، سونوگرافی یا تصویربرداری ها مشاهده شود. شایع ترین علت ترکیدن پروتز های سینه آسیب به ابزار ها در حین کاشت است. ترکیدگی پروتز ها ممکن است فقط محدود به کپسول اطراف پروتز باشد یا در بافت پستان خارج شود. با مشاهده و بررسی افرادی که پروتز های سینه در آن ها ترکیده است این نتیجه حاصل شده است که پارگی پروتز ها هیچ خطری برای سلامتی بدن ندارند. برای افراد دارای علامت های پارگی پروتز روش های اکسپلنت، کپسولکتومی یا روش های بدون جایگزین پیشنهاد می شود.

دلایل پارگی پروتز های سینه

علت دقیق ترکیدگی پروتز را نمی توان به یک دلیل نسبت داد اما با توجه به مشاهدات و بررسی هایی در بدن افراد به چند دلیل زیر می توان اشاره کرد:

  •  فشار زیاد روی پروتز ها به دلیل فعالیت بدنی شدید
  • پیری طبیعی پوسته پروتز
  •  عوارض حین کاشت پروتز

امکان ترکیدگی پروتز سینه

تشخیص ترکیدگی پروتز ها

اکثر پارگی های سینه بدون علائم بوده یا علائم قابل توجهی را نشان نمی دهد. ارزیابی ترکیدن پروتز های سینه معمولا با علائم بیمار انجام می شود که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

  •  تغییر در شکل و اندازه
  •  سفتی پستان
  •  انقباض کپسولی
  •  توده های قابل لمس یا درد پستان

این ها نمونه هایی از علائم تشخیص ترکیدگی پروتز های سینه است. البته تشخیص اصلی با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش ها، تصویربرداری ها، سونوگرافی، MRI و... قابل انجام است.

شما باید یک قرار ملاقات داشته باشید؟

با ما تماس بگیرید

در صورت ترکیدگی پروتز های سینه چکار کنیم؟

اگر پروتز های سینه شما پاره شدند اولین کار این است که آرامش خود را حفظ کنید تا بتوانید تصمیم درستی برای اقدامات بعد از آن انجام دهید. اگر چه این پروتز ها از محلول آب و نمک تهیه شده اند و در صورت پاره شدن پروتز ها ضرری به بدن شما نمی رسانند و توسط بدن شما جذب می شوند. در هر صورت پس از پارگی پروتز ها خود را به پزشک خود برسانید تا اقدامات لازم را انجام دهد.

آیا پروتز های سینه با ماموگرافی تداخل دارد؟

پاسخ این سوال بله است. اما به این معنی نیست که ماموگرافی سینه های پروتز دار غیر ممکن است. ماموگرافی هنوز یک روش برای تشخیص سرطان سینه است. تکنسین ماموگرافی باید بتواند بافت پستان را ببیند تا هر علامت رشد تا تغییرات غیر طبیعی در پستان را مشاهده کند. همانطور که گفتیم پروتز ها از محلول آب نمک تشکیل شده اند و این نوع محلول دیدن بافت پستان از طریق اشعه های ایکس را مشکل می کند. ژل موجود در پروتز ها باعث طبیعی تر شدن پروتز ها می شود و به همین اندازه دیدن بافت های پشت سینه را مشکل می کنند. موقعیت پروتز ها در دیدن بافت سینه نیز تاثیر گذار هستند. اکثر جراحان پروتز ها را در پشت یا جلو عضله سینه قرار می دهند. قرار دادن پروتز ها در پشت ماهیچه های سینه کار ماموگرافی را کمی آسان تر می کند.

در نتیجه

ترکیدن پروتز های سینه با افزایش جراحی های زیبایی و درمانی یک عارضه شناخته شده است. اکثر پارگی های پروتز سینه از نظر بالینی غیر قابل تشخیص هستند و همانطور که گفتیم خطر قابل توجهی برای بدن ندارند.

نظر بدهید

(0 نظر)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.