فلوشیپ فوق تخصصی جراحی انکوپلاستیک پستان و جراحی کانسر

آدرس:

میدان ارژانتین ،خیابان احمدقصیر نبش خیابان هشتم بیمارستان فوق تخصصی پاستور نو

علت افتادگی سینه و راه‌‌های درمان آن

علت افتادگی سینه و راه‌‌های درمان آن

سینه های افراد باهم متفاوت هستند. اندازه ، شکل و رنگ صفاتی هستند که از ژن ها به ارث می رسند. اما در طول زندگی یک زن، سینه های او نیز دائماً تغییر می کند و رشد می کند سینه ها اشکال و اندازه های مختلفی دارند و می توانند در طول زمان تغییر کنند. تغییرات در سینه‌ های افراد معمولاً خطرناک نیستند، اما می‌توانند باعث کاهش اعتماد به نفس و تأثیر بر کیفیت زندگی شوند. جراحی بازسازی سینه می تواند ظاهر افتادگی سینه یا پتوز سینه را بهبود بخشد. با این حال، سایر اقدامات غیرتهاجمی نیز ممکن است مفید باشد. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا در مورد علل افتادگی سینه ها و برخی اقداماتی که فرد می تواند در صورت تمایل برای تغییر ظاهر افتادگی سینه ها انجام دهد، بیشتر بدانید.

چرا دکتر سراج؟

دلایلی که 2861 نفر تاکنون دکتر سراج را برای جراحی زیبایی انتخاب کرده اند

رضایت مراجعه کنندگان

بسیاری از مراجعین جدید ما با توجه به نظر دوستان و آشنایان برای انجام جراحی زیبایی به ما مراجعه می کنند. این موضوع در وهله اول باعث افتخار ما بابت اعتماد مراجعین بوده است.

تعداد بالای عمل های انجام شده

تجربه دکتر سراج در انجام عمل های جراحی زیبایی گواهی بر دانش و عملکرد مناسب ایشان در اجرای درست خواسته مراجعین می باشد.

دقت در جراحی زیبایی

یکی از فاکتورهای اساسی برای انتخاب بهترین جراح زیبایی، دقت انجام عمل و نتیجه نهایی می باشد. چنانکه در بسیاری موارد این مورد اولین دلیل انتخاب جراحان قلمداد می گردد.

افتادگی سینه یا پتوز چیست؟

بافت سینه بیشتر از سلول های چربی، بافت غده ای و رباط هایی ساخته شده است که از استخوان ترقوه تا زیر بغل و در سراسر مرکز قفسه سینه امتداد دارند. غددی که لوبول نامیده می شوند، شیری تولید می کنند که زنان برای تغذیه کودکان تازه متولد شده خود از آن استفاده می کنند . مجموعه ای از عوامل ممکن است منجر به افتادگی سینه ها شود، مانند سن، شاخص توده بدنی (BMI) و بارداری. برخی از محققان سابقه سیگار کشیدن را با افتادگی سینه ها مرتبط می دانند، اگرچه مطالعات دیگر این یافته ها را تایید نمی کنند. افتادگی سینه یک مشکل بسیار رایج و پیامد طبیعی افزایش سن است. اصطلاح پزشکی برای این بیماری " پتوز " سینه است و علل آن هنوز به وضوح تعریف یا درک نشده است.

افتادگی سینه یا پتوز چیست؟
افتادگی سینه یا پتوز چیست؟

افتادگی سینه ها

با گذشت زمان، طبیعی است که شکل اصلی سینه ها خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و آویزان شوند. این بسیار رایج است اما می تواند منبعی برای اضطراب برای برخی از زنان باشد.

در واقع پتوز سینه اصطلاح پزشکی برای افتادگی و یکی از شایع ترین شرایطی است که توسط جراحان پلاستیک درمان می شود . شایع ترین علت افتادگی سینه صرفاً گذشت زمان است. صرف نظر از اینکه چه کسی هستید یا چه می پوشید، زمان و جاذبه باعث می شود پوست شما ضعیف تر و انعطاف پذیرتر شود.

انواع مختلفی از درمان های طبیعی و تغییرات سبک زندگی وجود دارد که می توانید برای کمک به پیشگیری یا به حداقل رساندن اثرات افتادگی پوست، از آنها استفاده کنید.

چرا افتادگی سینه رخ می دهد؟

با این حال، زنان جوان ممکن است دچار افتادگی سینه نیز شوند. پس از گذشت زمان، دلایل دیگری وجود دارد که چرا افتادگی سینه ممکن است رخ دهد:

 • حاملگی های چند قلو باعث می شود رباط هایی که از سینه های شما حمایت می کنند کشیده شده و به دلیل سنگین شدن آنها برای حمایت از کودک شما بیفتد.
 • سیگار کشیدن باعث می شود پوست انعطاف و استحکام خود را از دست بدهد.
 • سینه‌های بزرگ‌تر و سنگین‌تر با گذشت زمان بیشتر دچار افتادگی می‌شوند.
 • کاهش وزن شدید می تواند شکل سینه و ظاهر سینه را به شدت تغییر دهد.
 • اضافه وزن باعث کشیدگی و افتادگی پوست و بافت سینه می شود .
 • قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث تجزیه کلاژن و الاستین می شود.
 • یائسگی باعث تغییرات هورمونی می شود که بر خاصیت ارتجاعی پوست تأثیر می گذارد.
 • ورزش شدید و شدید می تواند باعث از بین رفتن بافت همبند شود.
 • برخی از بیماری‌ها مانند سرطان سینه و سل می‌توانند بافت و حمایت پستان را ضعیف کنند.

شما باید یک قرار ملاقات داشته باشید؟

با ما تماس بگیرید

عوامل افتادگی سینه

سن تنها عاملی نیست که ممکن است به افتادگی سینه ها کمک کند.

علت پتوز پستان نامشخص است.  مطالعه ای که در سالنامه جراحی پلاستیک منبع مورد اعتماد 132 زن را که به دلیل پتوز پستان به کلینیک جراحی بازسازی سینه مراجعه کرده بودند مورد بررسی قرار داد.

محققان به برخی از عوامل مرتبط با پتوز سینه در این زنان اشاره می کنند. این عوامل عبارت بودند از:

 • سن
 • کاهش قابل توجه وزن، حدود 50 پوند (22.6 کیلوگرم) یا بیشتر
 • BMI بالاتر
 • اندازه فنجان سوتین بزرگتر
 • تعداد حاملگی ها
 • سابقه سیگار کشیدن
 • سایر عواملی که افراد فکر می کنند ممکن است در پتوز سینه نقش داشته باشند عبارتند از:
 • سابقه شیردهی
 • افزایش وزن در دوران بارداری
 • فقدان ورزش منظم بالاتنه

 

یکی دیگر مطالعه منبع مورد اعتماد برخی از عوامل احتمالی کمک کننده برای پتوز پستان را بررسی کرد. در این نمونه، محققان 125 زن را که به دلیل افتادگی سینه‌ها برای مشاوره بازسازی سینه به کلینیک مراجعه کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند.

محققان به این نتیجه رسیدند که عوامل موثر در افتادگی سینه عبارتند از:

 • سن
 • BMI
 • وزن بافت سینه
 • تعداد حاملگی ها

بر اساس این مطالعه، مهم ترین عامل پتوز سینه بزرگتر بودن بافت سینه بود. برخلاف مطالعه قبلی، محققان متوجه نشدند که سیگار عامل مهمی است.

انجمن جراحان پلاستیک آمریکا معتقد است که عوامل زیر ممکن است در پتوز سینه به دلیل از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست نقش داشته باشند:

 

 • بارداری
 • شیر دادن
 • نوسانات وزن
 • سالخورده
 • جاذبه زمین
 • وراثت

اگر افراد بخواهند، گزینه های مختلفی برای بهبود ظاهر افتادگی سینه ها دارند. اگرچه جراحی سینه رایج‌ترین روش برای بهبود ظاهر سینه‌ها است، اما سایر روش‌های غیرتهاجمی نیز ممکن است مؤثر باشند.

عوامل افتادگی سینه
عوامل افتادگی سینه

درمان های طبیعی برای افتادگی سینه

شما هرگز نمی توانید اندازه و شکل اصلی سینه های خود را به طور کامل بازیابی کنید، اما می توانید اقدامات خاصی را برای بهبود استحکام و لیفت سینه انجام دهید.

این اقدامات عبارتند از:

 • ورزش
 • رژیم غذایی و تغذیه
 • وضعیت بدن
 • استفاده از سوتین مناسب

ورزش برای درمان افتادگی سینه

از آنجایی که سینه ها عضله ندارند، نمی توانید بافت سینه را با ورزش سفت کنید. با این حال، در زیر سینه‌ها بافت همبند فیبری و ماهیچه‌هایی وجود دارد که می‌توان برای بهبود ظاهر کلی قفسه سینه ورزش کرد.

تمرینات مختلف قفسه سینه برای بهبود نه تنها قدرت عضلانی، بلکه وضعیت بدن نیز توصیه می شود . برخی از تمرینات رایج برای امتحان عبارتند از: پوش آپ، شنا کردن، پرس نیمکت ، رژیم و تغذیه می باشد.

رژیم غذایی و تغذیه

سعی کنید از یک رژیم غذایی متعادل و سالم برای تغذیه و تغذیه پوست خود استفاده کنید تا برای سالهای طولانی سالم، قوی و انعطاف پذیر باقی بماند.

همچنین حفظ وزن مطلوب برای نوع بدن شما مهم است. اضافه وزن به بافت پوست شما فشار وارد می کند و وزن اضافی ممکن است وزن بیشتری به سینه های شما اضافه کند که می تواند منجر به افتادگی شود.

علاوه بر رژیم غذایی سالم، تصمیم گیری در مورد شیوه زندگی سالم ضروری است. سیگار کشیدن برای پوست و همچنین سلامت کلی شما مضر است. ممکن است عاملی در افتادگی سینه ها باشد.

نکته مهم، مطمئن شوید که آب کافی در طول روز می نوشید و هیدراته می شوید . آب به همه چیز در بدن شما نیرو می دهد و نوشیدن کافی پوست شما را قوی نگه می دارد و استحکام و استحکام کلی بافت سینه را بهبود می بخشد.

اصلاح وضعیت بدن برای درمان افتادگی سینه

وضعیت نامناسب، مانند قوز یا خم شدن پشت ، می‌تواند باعث آویزان شدن سینه‌ ها با وزن خود شود و فشار و تنش بیشتری بر بافت سینه وارد کند و افتادگی را تشدید کند.

از سوی دیگر، وضعیت خوب بدن شامل آموزش به بدن شما می شود که در حین حرکت در موقعیت هایی قرار گیرد که کمترین فشار را بر روی رباط ها و ماهیچه های حمایت کننده وارد می کند.

با صاف نگه داشتن کمر و عقب نگه داشتن شانه ها، وضعیت مناسب باعث می شود که وزن به طور مساوی در بدن شما توزیع شود و در برابر افتادگی محافظت شود.

 

استفاده از سوتین مناسب

یک سوتین با کیفیت و مناسب، حمایت بیشتری را ارائه می دهد که فشار روی بافت ها و ماهیچه های حمایت کننده سینه شما را کاهش می دهد. در صورت افزایش یا کاهش وزن، مطمئن شوید که دوباره تناسب اندام دارید.

راهکار هایی برای درمان افتادگی سینه

جراحان پلاستیک از طبقه‌بندی Regnault یا سیستم طبقه‌بندی دیگری برای تعیین سطح پتوز یا افتادگی سینه استفاده می‌کنند. این طبقه بندی ها از موقعیت نوک پستان برای اندازه گیری میزان پتوز استفاده می کنند.

بسته به مرحله بندی یا طبقه بندی، جراحان ممکن است استراتژی های مدیریتی مختلفی را توصیه کنند. برای بهبود ظاهر افتادگی سینه، آنها ممکن است توصیه کنند:

 

 • لیفت سینه
 • تقویت سینه
 • عمل جراحی

 

لیفت سینه

هدف از لیفت سینه یا ماستوپکسی بالا بردن سینه ها با برداشتن پوست اضافی و سفت کردن بافت سینه برای تغییر شکل و حمایت از کانتور سینه بهبود یافته است.

لیفت سینه اندازه بافت سینه را تغییر نمی دهد، بنابراین کسانی که سینه های بزرگ دارند ممکن است نیاز به جراحی کوچک کردن سینه داشته باشند.

 

تقویت سینه

برای کاهش پتوز سینه، برخی از جراحان ممکن است بزرگ کردن سینه را پیشنهاد کنند. بسته به طبقه بندی پتوز، فرد ممکن است به هر دو عمل بزرگ کردن و لیفت سینه نیاز داشته باشد.

برخی از پزشکان پیشنهاد می‌کنند که اگر نوک پستان 2 سانتی‌متر یا بیشتر بالاتر از چین زیر پستانی باشد، عمل بزرگ کردن ممکن است کارساز نباشد. چین زیر پستانی محل برخورد قاعده سینه و قفسه سینه است. اگر نوک پستان از این نقطه گذشته باشد، جراح ممکن است نیاز به افزایش حجم با لیفت داشته باشد.

 

عمل جراحي

جراحی سینه تنها راه موثر برای معکوس کردن افتادگی سینه است. جراحی لیفت سینه که ماستوپکسی نیز نامیده می شود، شامل برداشتن پوست اضافی و سفت کردن بافت سینه برای تغییر شکل و حمایت از سینه کلی است. ایمپلنت سینه همچنین ممکن است به ایجاد شکل مشخص تر یا افزایش اندازه سینه کمک کند.

نظر بدهید

(0 نظر)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.